Zapowiedź: ŁKS Łódź – Polonia Warszawa

W piątek o 20:30 „Czarne Koszule” zagrają na wyjeździe z ŁKS-em Łódź. Rywal ostatnio gra w kratkę, ale zajmuje wysokie 6 miejsce. Łodzianie mają 4 pkt. więcej od polonistów.

Mariusz Marczak

Historia rywala

Klub z Łodzi został założony w 1908 roku, a zarejestrowany rok później. Już po 4 latach ŁKS wygrał mistrzostwo Łodzi. W 1913 łodzianie związani z ŁKS-em samodzielnie wybudowali boisko przy ul. Srebrzyńskiej. Na okres I wojny klub zawiesił działalność, gdyż zawodnicy poszli na wojnę. Po I wojnie łódzka drużyna zyskiwała na znaczeniu i stała się jedną z najważniejszych w Łodzi. ŁKS,  podobnie jak Polonia, wziął udział w pierwszych ligowych rozgrywkach – Polska Liga Piłki Nożnej, które wystartowały 3 kwietnia 1927 roku. Łódzka drużyna pierwszy sukces osiągnęła w nich w 1932 roku, gdy zajęła 4 miejsce w lidze. Tak dobry wynik udało się im powtórzyć dopiero 14 lat później.

Tłuste lata dla klubu nastąpiły w latach 50. Drużyna trenowana przez Władysława Króla zajęła w 1954 r. drugie miejsce, w 1957 r. trzecie miejsce i wygrała Puchar Polski, a w 1958 zdobyła upragnione, pierwsze w historii mistrzostwo kraju. W 1968 roku kibice ŁKS-u musieli pogodzić się ze spadkiem drużyny do II ligi (wówczas II poziom). Tam ŁKS grał krótko, już w 1971 roku wrócił do I ligi. Równie przeciętnie ŁKS radził sobie w latach 80. Wtedy największym sukcesem było zajęcie 4 miejsca w lidze w 1988 r., walkę o 3 miejsce ŁKS przegrał z Legią Warszawa, gorszym bilansem bramkowym.

W latach 90. kibice łódzkiej drużyny mieli już więcej powodów do radości. W 1994 r. ŁKS znalazł się w finale Pucharu Polski. W nim łodzianie przegrali z Legią, ale udział w finale premiował ich jednak do wystąpienia w Pucharze Zdobywców Pucharów. Z niego ŁKS odpadł szybko, przegrywając obydwa mecze z FC Porto. W 1998 r. ŁKS zdobył drugie (i jak na razie ostatnie) mistrzostwo kraju.  Łódzkiemu klubowi ponownie jednak nie udało się podbić europejskich pucharów, ale dwumecz w kwalifikacjach z Manchesterem United na pewno zapadł w pamięć wszystkim kibicom. ŁKS przegrał na wyjeździe, ale u siebie sprawił miłą niespodziankę kibicom i bezbramkowo zremisował z angielską drużyną. Biorąc pod uwagę, że Manchester wygrał w tamtym sezonie Ligę Mistrzów, a mecz z ŁKS-em był jedynym, w którym Anglicy nie strzelili bramki, klub z Łodzi na pewno nie miał się czego wstydzić.

Od tego momentu ŁKS-owi zaczynało się wieść coraz słabiej. W 2000 r. klub spadł do II ligi (wówczas II poziom rozgrywek) i spędził tam 5 sezonów. W 2006 roku ŁKS-owi udało się powrócić do Ekstraklasy. Tam rozegrał 3 sezony i został zdegradowany do I ligi. W sezonie 2010/2011 łodzianie wywalczyli kolejny raz awans do Ekstraklasy, ale 2012 roku zostali po raz kolejny zdegradowani do I ligi. Tam nie dokończyli nawet sezonu, klub z powodów finansowych wycofał się z rozgrywek. Ze względu na ogromny dług ówczesnego właściciela – Łódzki Klub Sportowy Spółka Akcyjna,  odbudowy podjął się więc inny podmiot – Akademia Piłkarska ŁKS.

Klub wystartował w sezonie 2013/2014 w IV lidze i pewnie wygrał te rozgrywki. III ligę ŁKS chciał przejść równie szybko, ale te rozgrywki sprawiły łodzianom znacznie więcej problemów. Jako beniaminek rywale zajęli dopiero 5 miejsce. Następny sezon był jeszcze większym rozczarowaniem. Zamiast ŁKS-u z awansu cieszył się nas zespół, a łódzki klub zakończył rozgrywki jeszcze niżej niż wcześniej – na 6 miejscu. Trzeci sezon również nie przyniósł ŁKS-owi ligowego triumfu w III lidze. Świetnie radził sobie wówczas Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie. ŁKS mógł ich wreszcie wyprzedzić w ostatniej kolejce, ale sensacyjnie stracił punkty na wyjeździe z Ursusem Warszawa. Finishparkiet ostatecznie nie przystąpił jednak do II ligi, dzięki czemu ŁKS nareszcie wydostał się z III ligi.

Potem ŁKS nabrał już niezwykłego rozpędu. Łodzianie jako beniaminek II ligi zajęli 2 miejsce, dające awans do I ligi. W niej ŁKS także jako beniaminek zajął 2 miejsce i doczekał się upragnionego powrotu do Ekstraklasy. Tam ŁKS przekonał się jednak, jaka przepaść dzieli te rozgrywki od niższych szczebli. Łodzianki zajęli ostatnie miejsce z bardzo dużą stratą do miejsc, gwarantujących utrzymanie. Po 3 sezonach w I lidze ŁKS wrócił do Ekstraklasy, tym razem jako zwycięzca I ligi. Nauczony doświadczeniami z wcześniejszej nieudanej przygody ŁKS miał był dużo lepiej przygotowany do Ekstraklasy. Skończyło się jednak podobnie – dość szybko utraconymi szansami na utrzymanie i spadkiem z ostatniego miejsca.

5 ostatnich meczów ŁKS-u w lidze (najwyżej ostatni mecz)

  • 0:1 z Ruchem Chorzów (D);
  • 4:2 ze Stalą Rzeszów (W);
  • 0:0 ze Stalą Stalowa Wola (D);
  • 3:0 z GKS-em Tychy (W);
  • 0:1 z Wisłą Płock (D).

O meczu

Po nieudanym i rozczarowującym sezonie w Ekstraklasie, w ŁKS-ie latem doszło do dużej rewolucji. Z klubu odeszło aż 20 piłkarzy. Na ich miejsce przyszło 14 nowych graczy. Wymieniony został także sztab trenerski. Nowym szkoleniowcem został Jakub Dziółka. W poprzednim sezonie był asystentem Dawida Szwargi w Rakowie Częstochowa, a wcześniej jako pierwszy trener prowadził Skrę Częstochowa. Do jego sztabu wszedł m. in. Maksymilian Hołownia, który latem odszedł z Polonii.

Wydaje się, że jednym z podstawowych celów ŁKS-u w tym sezonie to ustabilizowanie sytuacji po spadku i budowa nowego zespołu. Transfery przychodzące do klubu na papierze nie robiły aż tak dużego wrażenia jak w przypadku niektórych zespołów I ligi. Uwagę na pewno jednak zwrócił transfer Łukasza Wiecha. Środkowy obrońca przed sezonem został ściągnięty do Znicza Pruszków. Wyglądał w nim tak dobrze, że jeszcze tego samego lata na jego pozyskanie zdecydował się ŁKS.

Do ŁKS-u latem dołączyło też kilku zagranicznych piłkarzy. Niektóre z tych ruchów okazały się strzałem w dziesiątkę. Świetnie odnalazł się w zespole młody austriacki napastnik – Stefan Feiertag, który w 14 ligowych meczów strzelił 7 goli (0 z karnych). Feiertag został wypożyczony z FC Blau-Weiß Linz, występującego w austriackiej ekstraklasie. W poprzednim sezonie napastnik na tym poziomie rozegrał 27 m. i strzelił 1 gola.  Bardzo dobrze wygląda także hiszpański pomocnik Andreu Arasa. W 15 m. zdobył 6 bramek i zaliczył 3 asysty.

Patrząc na ostatnie wyniki łodzian, wydaje się, że rywal jest w zasięgu polonistów. Terminarz ułożony jest tak, że mierzyliśmy się z zespołami, które tydzień wcześniej rywalizowały z ŁKS-em. W ostatnim czasie poloniści punktowali z poszczególnymi rywalami w sposób podobny (tj. oba zespoły zremisowały ze Stalą Stalowa Wola, wygrały z GKS-em Tychy, Odrą Opole i przegrały z Wisłą Płock). W odróżnieniu od Polonii ŁKS jednak był w stanie urwać punkty Termalice.

Tym co może jednak martwić, to cały czas sytuacja kadrowa „Czarnych Koszul”. Nie zapowiada się, by którychś z kontuzjowanych obrońców miał wrócić na to spotkanie. Nie wiadomo też, czy w piątek zagrać będzie w stanie Przemysław Szur, który w ostatniej chwili postawiony został na nogi przed spotkaniem ze Stalą Rzeszów. Sytuacja kadrowa rywali wygląda znacznie lepiej, właściwie wszyscy zawodnicy ŁKSu są zdrowi.

Tym co może natomiast nastrajać pozytywnie to ostatnia dyspozycja łodzian na własnym boisku. Rywal więcej punktów zdobył na wyjazdach niż u siebie. W 3 ostatnich spotkaniach na własnym boisku ŁKS zdobył tylko 1 punkt (ze Stalą Stalowa Wola) i nie zdobył nawet gola. Była to jednak przede wszystkim kwestia dużej nieskuteczności, rywale w każdym meczu byli zdecydowanie lepsi od swojego przeciwnika. U bukmacherów zdecydowanym faworytem jest  klub z Łodzi.

Nie zagrają

  • Paweł Olszewski – kontuzja;
  • Michał Grudniewski – kontuzja;
  • Nikodem Zawistowski – kontuzja;
  • Souleymane Cissé – kontuzja;
  • Eryk Mikołajewski – przesunięcie do zespołu rezerw;
  • Mateusz Michalski – przesunięcie do zespołu rezerw;
  • Maciej Kowalski-Haberek – przesunięcie do zespołu rezerw.

Zagrożeni

  • 3 ŻK – Michał Kołodziejski, Michał Bajdur, Ernest Terpiłowski.

sędzia Jacek Małyszek, Mateusz Michalsk

Sędzia

  • Jacek Małyszek (Lublin) – do tej pory sędziował 5 spotka Polonii:
    • w sezonie 2007/2008 – porażka 0:2 z Podbeskidziem Bielsko-Biała na K6 (5 ŻK i 1 CzK dla polonistów, 3 ŻK dla rywali; karny dla rywali),
    •  w sezonie 2011/2012 – porażka 1:3 na wyjeździe w PP z Arką Gdynia (3 ŻK i 1 CzK dla polonistów, 2 ŻK dla rywali),
    • w sezonie 2021/2022 – wygrana 2:0 z Unią Skierniewice na K6  (1 ŻK dla polonistów, 4 ŻK dla rywali),
    • w sezonie 2023/2024 – remis 1:1 na K6 z Termalicą (2 ŻK dla polonistów, 2 ŻK dla rywali), 3:3 z Zagłębiem Sosnowiec na K6 (3 ŻK dla polonistów, 2 ŻK dla rywali i 1 karny dla Polonii)
    • w sezonie 2024/2025 – porażka 0:1 na K6 ze Zniczem Pruszków (1 ŻK dla polonistów, 2 ŻK dla rywali)

Transmisja

Darmowa transmisja na stronie sport.tvp.pl [link] i w TVP Sport.


Polonia II Warszawa (V liga)

Na szczęście niespodziewany remis z Drukarzem Warszawa nie popsuł znacząco sytuacji Polonii II w tabeli. Co prawda wygrały KS Łomianki i mają 9 pkt przewagi, ale druga Nadnarwianka też zremisowała, więc strata do niej nadal wynosi tylko 3 pkt. Czwarta Marcovia również podzieliła się punktami, więc nie wyprzedziła naszego zespołu. Teraz przed polonistami wyjazd do Bugu Wyszków. Rywal zajmuje 6 miejsce i ma 6 pkt. mniej. Co może martwić, przeciwnik bardzo dobrze prezentuje się na własnym boisku. Z 6 domowych spotkań Wyszkowianie wygrali 4 i 2 przegrali.

Bug Wyszków – Polonia II Warszawa, sobota, godz. 17:30

***

MKS Polonia Warszawa (liga okręgowa)

Po efektownej wygranej z Advitem Wiązowna zespół MKS-u awansował na szóstą pozycję. W najbliższej kolejce o 3 pkt. nie powinno być trudno. Nasz zespół zagrana wyjeździe z SRS Zamienie. Rywal zajmuje ostatnie miejsce i ma tylko 4 pkt. po 13 kolejkach.

SRS Zamienie – MKS Polonia Warszawa, piątek, godz. 20:00

***

MKS Polonia Warszawa (III liga kobiet)

Do gry po zeszło-weekendowej pauzie wraca III liga kobiet. Nasz zespół w niedzielę zagra na Saharze z Vulcanem Wólka Mlądzka. Rywalki zajmują ostatnie miejsce z 0 pkt. na koncie. Polonistki będą zatem zdecydowanym faworytem. To będzie ostatnie ligowe spotkanie naszego zespołu tej jesieni.

MKS Polonia Warszawa – Vulcan Wólka Mlądzka, niedziela, godz. 17:00

***

Juniorzy

  • Cracovia – Polonia Warszawa, sobota, godz. 11:00 (CLJ u-19);
  • Polonia Warszawa – Cracovia, sobota, godz. 12:00, Sahara (CLJ u-17);
  • Radomiak Radom – Polonia Warszawa, niedziela, godz. 12:00 (CLJ u-15).

***

KKS Polonia Warszawa

W dobrej formie są koszykarze Polonii. W niedzielę nasz zespół wygrał czwarty raz z rzędu. „Czarne Koszule” pokonały na wyjeździe 96:87 Miasto Szkła Krosno, czyli zespół, który zakończył fazę zasadniczą poprzedniego sezonu na 1 miejscu. Zwycięstwo mogło być bardziej okazałe, bo do przerwy poloniści prowadzili 54:28. Czwarta kwarta jednak zdecydowanie nie wyszła naszym koszykarzom, przegrali ją 17:31. Najbliższy mecz Polonii zapowiada się bardzo ciekawie. Na własnej hali nasz zespół zmierzy się z Eneą Basket Poznań, która zajmuje 3 miejsce z bilansem 5:3 (bilans Polonii to 5:2).

KKS Polonia Warszawa – Enea Basket Poznań, sobota, godz. 15:00; Hala Sportowa „Koło”

***

SKK Polonia Warszawa

W ten weekend Orange Basket Liga także pauzuje. Polonistki rozegrają jednak swoje spotkanie w ramach European Women’s Basketball league. W piątek Polonia zmierzy się z SBŠ Ostrava.

SKK Polonia Warszawa – SBŠ Ostrava, piątek, godz. 19:25; Centrum Sportu Wilanów

Author: muchomor

8 thoughts on “Zapowiedź: ŁKS Łódź – Polonia Warszawa

  1. No cóz, od góry tabeli dostajemy wciry, może się uda z ŁKSem jakiś remis? Bardzo dużo zależy czy zagramy chociaż w tym samym składzie co ze Stalą.
    Nie jestem optymistą przed tym meczem ale może walką coś ugramy.
    Walczyć jak Sparta, Polonia jest tego warta !

  2. A mi sie wydaje ze beda 3 pkt. Nie gramy jakos porywajaco ale jusz nie tracimy glupich bramek po prostych bledach wiec licze ze z katry cos strzelimy i zagramy na zero z tylu, to by dalo kopa druzynie i otworzylo by autostrade do wlaczenia sie do walki o pierwsza szustke jeszcze w tej rundzie i tego zycze druzynie.

    1. Zdominowani przez łks? To chyba inne mecze oglądamy.

      Fajnie, gramy o baraże, a nie środek tabeli.

Dodaj komentarz