Zapowiedź: Polonia Warszawa – Warta Poznań

W piątek o 20:30 Polonia zagra trzeci mecz w ciągu 7 dni. Na Konwiktorską 6 przyjeżdża Warta Poznań, która jeszcze w zeszłym sezonie grała w Ekstraklasie. Rywal jednak jak na razie radzi sobie w I lidze bardzo słabo.

Daniel Gołębiewski

Historia:

Warta Poznań założona została 15 czerwca 1912 roku. Pierwszy sukces poznaniacy osiągnęli już w 1913 roku. Wygrali wówczas 3 – drużynowy turniej pierwszych mistrzostw Wielkopolski. Warta rok później obroniła ten tytuł. W drugich mistrzostwach Wielkopolskich wystąpiły jednak już tylko 2 drużyny. Ze względu na wybuch I wojny światowej i wprowadzony stan wojenny, ciężko było organizować jakiekolwiek wydarzenia sportowe.

W 1915 roku Warta rozegrała sparing z niemiecką drużyną – DeutscherSportverein, która był wówczas jedną z lepszych w Niemczech. Mecz zakończył się remisem 2:2, co w Poznaniu odebrano jako duży sukces. Rok później doszło do rewanżu, który Warta wygrała aż 4:0. Piłkarze Warty wykazywali się też w tym okresie patriotyzmem. Drużyna z Poznania współpracowała z Polską Organizacją Wojskową, a podczas powstania wielkopolskiego wszyscy zawodnicy zgłosili się do służby wojskowej. W 1919 roku rozegrano pierwsze powojenne mistrzostwa Wielkopolskie, w których udział wzięło 5 drużyn; Warta zajęła 2 miejsce. W 1921 i 1922 roku Warta wygrała mistrzostwo okręgu w klasie A.

Dzięki temu drużyna z Poznania mogła wystąpić w mistrzostwach Polski w 1922 roku. W swojej grupie poznaniacy pokonali m.in. Polonię Warszawa. Warta w finale przegrała jednak z Pogonią Lwów i została wicemistrzem Polski. W 1923 Warta po raz kolejny walczyła o mistrzostwa Polskim. Tym razem poznaniakom nie udało się wyjść grupie, zajęli drugie miejsce (nad Polonią). Rok 1925 i 1926 to kolejne próby wywalczenia mistrzostwa przez Wartę. To się jednak nie udało, Warta zajęła odpowiednio 2 i 3 miejsce. Złą passę udało się przełamać dopiero w 1929 roku, kiedy Warta po raz pierwszy okazała się najlepsza w Polsce. Krótko po tym, poznaniacy wpadli w kryzys i przestali liczyć się w walce o czołowe lokaty. Lepszy dla Warty okazał się dopiero rok 1935 i 1936, wówczas mistrz Polski z 1929 zajmował dwukrotnie 3 miejsce. W 1939 roku z powodu II wojny światowej Warta zawiesiła swoją działalność. Po wojnie klub reaktywowano.

W 1946 roku klub z Poznania ponownie został wicemistrzem Polski. Wówczas lepsza była tylko warszawska Polonia. To co nie udało się w 1946 roku, udało się rok później. W 1947 Warta drugi raz w historii (i jak na razie ostatni) została mistrzem Polski. Wraz z nadejściem stalinizmu poznańska drużyna zaczęła podupadać. Trzy lata po zdobyciu mistrzostwa Warta połączyła się z drużyną HCP (H. Cegielski Poznań) i na okres 1951-1955 zmieniła nazwę na Stal Poznań. Jednym pozytywem mariażu  z Zakładami Cegielskiego była rozbudowa bazy klubu, nie przekładało się to jednak na sukcesy sportowe. Warta w tym czasie grała głównie na drugim i trzecim poziomie rozgrywek.

Na najwyższy poziom rozgrywek udało się powrócić dopiero w latach 90-tych. Wówczas Warta zagrała dwa sezony (1993/94, 1994/1995) w I lidze (ocena Ekstraklasa). W 2011 roku doszło do dosyć głośnej zmiany właściciela, nowym prezesem została Izabela Łukomska-Pyżalska. Wyremontowano wtedy też szatnie, spłacono zadłużenia, a drużyna zdołała się utrzymać w I lidze.  W sezonie 2012/2013 Warcie poszło już bardzo słabo i ponad 100-letni klub spadł do II ligi. Wtedy pojawiły się też problemy finansowe, które na chwilę udało się rozwiązać i klub dostał licencję na grę w II lidze. Warta utrzymała się, ale z powodu zaległości finansowych, Warta nie dostała licencji i sezon 2014/2015 rozpoczęła w III lidze. Klub wygrał te rozgrywki, ale odpadł w barażach z Polonią Bytom i dopiero w sezonie 2015/2016 udało się Warcie awansować do II ligi. Od tego momentu zaczął się dobry okres dla Warty. W sezonie 2017/2018 poznaniacy awansowali do I ligi, a w sezonie 2019/2020 niespodziewanie po 25 latach wrócili na najwyższych szczebel rozgrywek. Warta zdołała utrzymać się w Ekstraklasie przez 4 sezony [na podstawie Wikipedii].

5 ostatnich meczów Warty w lidze (najwyżej ostatni mecz):

  • 2:4 z ŁKS-em Łódź (D);
  • 0:4 ze Stalą Rzeszów (W);
  • 1:0 ze Stalą Stalowa Wola (D);
  • 1:1 z GKS-em Tychy (W);
  • 1:2 z Wisłą Płock (D).

O meczu:

Spadek Warty do I ligi był dużym zaskoczeniem. Rywal miał co prawda dość słabą kadrę, ale jeszcze na 3 kolejki przed końcem zajmował 13 pozycję i miał 5 pkt. przewagi nad pierwszym miejscem w strefie spadkowej. Poznaniacy jednak przegrali ostatnie 3 mecze i ostatecznie pożegnali się z Ekstraklasą. Warta nie była gotowa na taki scenariusz i wówczas rozpoczęły się poważne problemy poznaniaków.

Pierwszym z nich była kwestia stadionu. Warta przez ostatnie lata domowe spotkania rozgrywała w Grodzisku Wlkp. i w tym sezonie za wszelką cenę chciała już grać w Poznania. Ze względu na bardzo zły stan ich stadionu, planem były występy na stadionie Lecha. Ten jednak nie chciał się na to zgodzić i Warta groziła nieprzystąpieniem do rozgrywek. Ostatecznie jednak Warta postanowiła dalej występować w Grodzisku, a w międzyczasie ma do użycia zostać przywrócony ich stadion w Poznaniu.

Oprócz problemów organizacyjnych ogromne problemy miała także Warta w kwestiach sportowych. Odszedł trener Dawid Szulczek i większość piłkarzy. Łącznie z Wartą pożegnało się aż 19 piłkarzy. Misję nowego zespołu powierzono Piotrowi Jackowi, który w zeszłym sezonie nieudanie walczył z Legią II o awans do II ligi. Początkowo wydawało się, że Warta będzie musiała postawić na graczy z niższych lig, ale ostatecznie poznaniacy dokonali kilku ciekawych wzmocnień. Rywal pozyskał np. Macieja Firleja, który nie poradził sobie w Ekstraklasie, ale wcześniej był królem strzelców w II lidze. Wartę wzmocnił także wyróżniający się w Górniku Łęczna Damian Gąska. Za ciekawe transfery można było także uznać przyjście Bartosza Szeliga, który w poprzednim sezonie zaliczył 29 meczów w Ekstraklasie w ŁKS Łódź; czy przyjście Jurija Tkaczuka, który dobrze radził sobie w Zniczu Pruszków. Do Warty dołączył także bardzo doświadczony Szymon Pawłowski, ostatnio występujący w Lechu II Poznań.

Po tych transferach nastroje w Warcie mogły się trochę poprawić. Raczej nie należało upatrywać już w poznańskim zespole murowanego kandydata do spadku. Warta jednak źle rozpoczęła ligę. Rywale w 6 meczach zdobyli tylko 4 pkt. i zajmują dopiero 15 miejsce. Przede wszystkim w Warcie kompletnie nie funkcjonuje defensywa. Poznaniacy w 6 meczach stracili 14 bramek, co jest zdecydowanie najgorszym wynikiem w lidze, a 5  strzelonych goli to też dość słaby wynik jak na I ligę. Z tych powodów szybko skończyła się cierpliwość zarządzających Wartą. Zatrudniony latem Jacek został w czwartek zwolniony, choć porażka z ŁKS-em była dopiero drugą z rzędu. Nowy szkoleniowiec nie został jeszcze wybrany, więc poznaniaków w piątek poprowadzi duet asystentów – Jędrzej Łagiewka Daniel Lendzion.

Wskazać faworyta piątkowego meczu nie jest łatwo. Sytuacja rywala jest bardzo trudna, ale i tak lepsza niż „Czarnych Koszul”. Kluczem do zwycięstwa w piątek wydaje się być ofensywna gra. Warta nieźle radzi sobie w ataku, ale defensywa rywala, gdy jest naciskana, bardzo łatwo gubi się. Trzeba zatem liczyć, że nasz zespół wreszcie będzie potrafił zrobić coś więcej w ataku niż w poprzednich meczach. Jeśli Polonia będzie bierna, może się to dla niej źle skończyć. A piątkowy mecz to już jeden z tych meczów, który Polonia musi wygrać, choć to dopiero początek sezonu. Przegrana może oznaczać, że strata do bezpiecznego miejsca po 7 kolejce będzie wynosić już 6 punktów. Nie jest niestety wiadome, czy w meczu będzie mógł wystąpić Łukasz Zjawiński. Co do zasady standardowo piłkarze za czerwoną kartkę karze się 2 meczami pauzy, ale czasami zdarza się 1 mecz kary. Niestety w czwartek nie była jeszcze znana decyzja Komisji Dyscyplinarnej.

Nie zagrają:

  • Antoni Grzelczak – kontuzja, powrót być może w listopadzie;
  • Łukasz Zjawiński – pauza za czerwoną kartkę (?);
  • Mateusz Michalski – zawodnik na liście transferowej, przesunięcie do zespołu rezerw;
  • Maciej Kowalski-Haberek – zawodnik na liście transferowej, przesunięcie do zespołu rezerw.

Zagrożeni

  • 3 ŻK – Erjon Hoxhallari, Bartłomiej Poczobut.

sędzia Mateusz Piszczelok

Sędzia

  • Mateusz Piszczelok – w sezonie 2022/2023 sędziował mecz Polonii ze Śląskiem II Wrocław na wyjeździe zremisowany 1:1 (5 ŻK dla polonistów, 2 ŻK dla rywali).

Transmisja:

Darmowa transmisja na stronie sport.tvp.pl [link] oraz na TVP Sport.


Polonia II

W trzeciej kolejce V ligi trzeba liczyć na drugie zwycięstwo Polonii II. „Czarne Koszule” na wyjeździe zagrają z Mazurem Gostynin. Rywal źle wszedł w sezon. Przegrał dwa pierwsze mecze.

Mazur Gostynin – Polonia II Warszawa, sobota, godz. 14:00

***

MKS Polonia Warszawa

W ten weekend zespół MKS-u, występujący w lidze okręgowej, zmierzy się z Laurą Chylicą na własnym boisku. Przeciwnik, tak jak poloniści, po 2 meczach ma 3 pkt. na koncie.

MKS Polonia Warszawa – Laura Chylice, sobota, godz. 16:30; Sahara

***

Juniorzy

  • Stal Rzeszów – Polonia Warszawa, niedziela, godz. 14:00 (CLJ u-19)
  • Polonia Warszawa – Stal Rzeszów, sobota, godz. 14:00; Sahara (CLJ u-17)
  • SMP Żuri Olsztyn – Polonia Warszawa, sobota, godz. 13:00 (CLJ u-15)

 

Author: muchomor

9 thoughts on “Zapowiedź: Polonia Warszawa – Warta Poznań

  1. Warta Poznań, zacny przeciwnik, historyczny klub. Spadkowicz, ale patrząc na tabelę, wreszcie ktoś w naszym zasięgu. Wszyscy nasi dotychczasowi rywale ( poza Wisłą, ale oni mają mniej meczów rozegranych i puchary europejskie )
    jakby na złość, tutejszym znawcom są w czołówce tabeli.
    Także kibice sukcesu, miłośnicy pięknej piłki, wieczni malkontenci.
    Żałujący że kupili karnet i ci się zastanawiają czy kupić bilet.
    20.30 na Konwiktorskiej, przyjeżdżajcie, śpiewajcie dopingujcie.

    1. Są w czołowce bo złapali takich leszczy jak my, czuję że Warta tez odbije od dna po dzisiajeszym meczu 😉

  2. Nie tylko historycznie Warta ma podobny rys do nas.
    Dxiś namy też podobną sytuację sportową
    W obu drużynach przyszło dużo nowych piłkarzy, przy czym chyba większa wymiana była w Warcie.
    To bardzo trudne dla trenera – jak to związać do kupy. I póki co obu trenerom się to nie udało i obaj stracili posady, cxęsto płacąc za błędy i złe działania innych. Bo jak dobrze rozpocząć sezon, gdy w jego trakcie kompletuje się kadrę. I w ten sposób oba zespoły poprowadzą chwilowi zastępcy.
    Dla mnie faworytem jest Polonia.
    U nas wszyscy już są na musiku – od piłkarzy, przez dyrektora sportowego, prezesa aż do nowego trenera. Póki co.za to dziadostwo głową zapłacił tylko Smalec, a inni pochowali się za jego plecami. Póki co jeszcze.
    Do tego prezes uległ uaktywnionym przeciw niemu kibicom i zatrudnił, tego trenera, którego chcieli.
    To chyba z Francji przyszło – macie Grzegorzu Dyndało …
    Do tego prezes grzecznie zaoferował przeniesienie się młynowi na Kamienną oferując zachęcające ceny na giętą i piwo.
    Spodziewam się, że jeśli to nie przyniesie efektu to użyje innego „repertuaru zachęt” do przeniesienia się na Kamiennaą.

    Oby od dziś iść tylko w górę !!!

    1. ktoś tu niedawno pisał, że nie mamy piłkarzy na poziom 1 ligi.. 😉
      Oczywiście bez przesadnej podjarki ale jakoś to zaczęło wyglądać. I cieszy, bo widać, że im zależy. Gesty, wzajemne motywowanie, nawet jakieś wkurwy po nieudanych zagraniach.

    2. Ci, którzy głównie grali od początku rundy dziś usiedli na ławce.
      Niestety – mimo wygranej trzeba powiedzieć, że są jeszcze piłkarze nie na ten poziom. Nie ma co psuć nastroju.
      Powtórzę jednak tych których dziś wymieniłem jako podstawowych i nadających ton : Durmus, Poczobut, Vega, Hoxchallari, Szur i Grudniewski.

Dodaj komentarz