Zapowiedź: Polonia Warszawa – Wisła Płock

W sobotę o 19:30 tzw. mecz o 6 pkt. Nasz zespół zmierzy się na własnym boisku z Wisłą Płock, która zajmuje 3 miejsce i wyprzedza Polonię o 3 pkt. Rywale przyjadą zmotywowani, po ostatniej porażce Termalici zaczęli wierzyć w możliwość bezpośredniego awansu do Ekstraklasy.

Krzysztof Koton

Historia:

Za datę założenia Wisły Płock uznaje się 1947 rok. Wówczas w Płocku powstał klub sportowy Elektryczność. Od 1950 r. klub występował jako Zrzeszenie Sportowe Ogniwo (1950), a od 1955 r. jako Zrzeszenie Sportowe Sparta, który powstało na skutek połączenia Zrzeszenia Spójnia i Zrzeszenia Ogniwo. Jeszcze w tym samym roku klub zmienił nazwę na KS Wisła Płock.

W 1960 r. płocczanie pierwszy raz awansowali do III ligi (wówczas 3 poziom rozgrywkowy). W 1963 klub zostały objęty patronatem przez Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne. Nazwa klubu brzmiała wówczas „Zakładowy Klub Sportowy Wisła Płock”. Wisła bliska kolejnego awansu była blisko w 1975 r., wówczas jednak nasz najbliższy rywal przegrał baraż o awans do II ligi (wówczas 2 poziom rozgrywkowy). Udało się ten cel osiągnąć jednak 5 lat później.

W 1992 r. doszło do kolejnej zmiany nazwy klubu, tym razem na ZKS Petrochemia Płock. Dwa lata później zespół z Płocka pierwszy raz awansował na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Już po jednym sezonie nasz rywal jednak spadł z tych rozgrywek. W 1997 płocczanie ponownie awansowali do I ligi (ówcześnie najwyższy poziom rozgrywek), jednak znów tylko na jeden sezon. Szybko jednak Wisła wróciła na ten poziom, bo już w 1999 r, ale tym razem rywalom wreszcie udało się pozostać w ówczesnej I lidze. Przygoda z najwyższym poziomem rozgrywkowym nie trwała jednak bardzo długo, już drugi sezon zakończył się spadkiem.

Lepszy okres dla klubu zaczął się w od roku 2002. Wrócono wówczas do historycznej nazwy „Wisła”, a do tego po awansie do I ligi rywale rozegrali tam 5 sezonów z rzędu. W 2002 r. Wisła odniosła też spory sukces w Pucharze Polski, awansując do finału, w którym lepsza okazała się Wisła Kraków. W 2003 r. Wisła pierwszy raz wystąpiła w europejskich rozgrywkach. Płocczanie odpali już w pierwszej rundzie z łotewskim FK  Ventsplis. Udanie zakończył się jednak dla Wisły sezon ekstraklasy. Rywale zakończyli go na 5 miejscu, wówczas najlepszym w historii, a sezon później wynik udało się poprawić, zajmując 4 miejsce, co oznaczało drugi w historii awans do Pucharu UEFA. Ponownie jednak przygoda z europejskimi rozgrywkami zakończyła się na pierwszej rundzie – Wisła odpadła z Grasshopersem Zurych.

W 2006 r. Wisła odniosła największy sukces w historii. Wówczas nasi rywale zdobyli Puchar Polski, pokonując w finale Zagłębie Lubin. Następny sezon płocczanie rozpoczęli od zdobycia Superpucharu Polski, dzięki zwycięstwo z Legią Warszawa. Potem było jednak już znacznie gorzej i Wisła spadła z Ekstraklasy Latem w 2007 r. miały miejsce kolejne wydarzenia w historii Wisły, PKN ORLEN S.A, który był właścicielem przez ponad 40 lat oddał 100% udziałów Miastu Płock, zatem Wisła stałem się kluby miejskim. Sezon 2009/2010 przyniósł kolejny spadek – pierwszy raz w XXI wieku Wisła spadła na trzeci poziom rozgrywkowy. Rywale jednak już po jednym sezonie wrócili na drugi poziom rozgrywek, ale do Ekstraklasy udało się wrócić dopiero w 2016 r. W trakcie tej przygody z Ekstraklasą na wyróżnienie zasługuje sezon 2017/2018. Wówczas Wisła prowadzona przez Jerzego Brzęczka zajęła 5 miejsce, tracąc tylko 3 pkt. do podium. W czerwcu 2023 r., po 7 sezonach z rzędu w Ekstraklasie (najdłuższa seria w historii), Wisła spadła do I ligi.

Na podstawie oficjalnej strony Wisły Płock: link.

W swojej historii Wisła Płock na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych 25 razy mierzyła się z Polonią. Nasz zespół był lepszy 7 razy, Wisła wygrywała 10 razy i do tego padło 8 remisów.

5 ostatnich meczów Wisły w lidze (najwyżej ostatni mecz)

  • 3:0 z ŁKS-em Łódź (D);
  • 1:0 ze Stalą Rzeszów (W);
  • 2:1 ze Stalą Stalowa Wola (D);
  • 1:2 z GKS-em Tychy (W);
  • 0:0 z Ruchem Chorzów (W)

Mecz w rundzie jesiennej

Spotkanie wyjazdowe w Płocku zapowiadało się na bardzo ciężkie, ale Polonia świetnie zaczęła. W 8 minucie nasz zespół po szybkim ataku wyszedł na prowadzenie. Ernest Terpiłowski wystawił do pustej bramki piłkę Łukaszowi Zjawińskiemu, który dopełnił formalności. Niestety kilkanaście minut później było 1:1, rywal wyrównał po prostej stracie polonistów. Znacznie gorzej było w drugiej połowie, nasi gracze, dopiero zaczynający współpracę z nowym sztabem, nie wytrzymali tempa spotkania. Kłopoty zaczęły się jednak od kontrowersyjnej decyzji sędziego, uznanej później za błędną, o rzucie karnym po zderzenie Jakuba Lemanowicza z napastnikiem Wisły. Niestety zespół z Płocka wykorzystał karnego, a 10 minut później prowadził już 3:1 po rozklepaniu naszych obrońców. Polonia miała jeszcze okazję, by wrócić do meczu, ale kapitalnej okazji nie wykorzystał Xabi, a przy dobitce nie dogadał się Zjawiński z Terpiłowskim. W końcówce meczu jeszcze raz przeciekła obrona Polonii i ostatecznie Wisła wygrała 4:1.

O meczu

Zeszły sezon był dla Wisły bardzo rozczarowujący. Latem postawiono przebudować zespół. Ściągnięto sporo nowych piłkarzy, a do Ekstraklasy Wisłę miał doprowadzić Mariusz Misiura. Jesień pokazała, że słusznie płocczanie byli upatrywani wśród kandydatów do awansu na najwyższy poziom, ale wynik na koniec roku mógł  jednak trochę rozczarować. Pomimo zaangażowania dość dużych środków w budowę drużyny, Wisła zajmowała tylko 5 miejsce z aż 12 pkt. stratami do liderującego wówczas Brutk-Bet Termalici Nieciecza i 7 pkt. do drugiej Arki Gdynia. Bezpośredni awans, który był celem na ten sezon, wydawał się dość odległy.

Zimą postanowiono zatem dodatkowo wzmocnić zespół. Najciekawszym transferem wydawało się przyjście napastnika – Amina Al-Hamawiego, o którego bardzo zabiegał trenera Misiura. W zeszłym sezonie 21 letni Irakijczyk strzelił 8 goli w 21 spotkaniach na drugim poziomie szwedzkich rozrywek. Zawodnik całkiem nieźle wprowadził się do Wisły, strzelając 3 goli w 7 spotkaniach, ale w ostatnim meczu nie pojawił się na boisku. Inne ciekawe wzmocnienia to Kevin Custović, który też był podstawowym zawodnikiem na 2 poziomie szwedzkich rozgrywek oraz Nemanja Mijušković, który jesienią co prawda nie grał za dużo w Miedzi, ale wcześniej regularnie występował w I lidze.

Po tych korektach Wisła punktuje w I lidze bardzo dobrze. W 9 spotkaniach płocczanie zdobyli 20 pkt., co daje 4 miejsce w tabeli za ten rok. Wisła może nie porywa swoją grą w każdym meczu, ale co dla niej najważniejsze, regularnie punktuje i przegrała tylko jedno spotkanie w tym roku. Zwracają uwagę jednak dwie rzeczy. Po pierwsze, płocczanie punktują znacznie lepiej na własnym boisku. W tym roku w Płocku Wisła wygrała wszystkie z czterech spotkań. Jeśli chodzi natomiast o mecze w delegacji, 5 wyjazdów przyniosło 8 punktów i bilans bramkowy 5-3. Po drugie, Wisła jak na razie miała dość korzystny terminarz. Spośród drużyn, które najlepiej punktują w tym roku, Wisła mierzyła się tylko z GKS-em Tychy i ten mecz przegrała. Najlepszym przeciwnikiem, którego pokonała w tym roku Wisla jest Termalica, wiosną grająca znacznie słabiej niż jesienią.

Co jednak dla kibiców Wisły najważniejsze, sytuacja w tabeli znacząco się poprawiła. Rywale zajmują 3 miejsce i dzięki wygranej Polonii z Termalicą, strata do drugiego miejsca zmalała do 5 pkt. Kibice Wisły Płock też zaczęli wierzyć w bezpośredni awans. Sobotnie spotkanie ma zatem ogromne znaczenie dla obydwu zespołów. Jeśli wygra Polonia, zrówna się punktami z Wisłą Płock (wyprzedzić Wisłę uda się tylko, gdy zwycięstwo będzie różnicą więcej niż 3 bramek) i utrudni płockiemu zespołowi walkę o drugie miejsce, a a sama w niej pozostanie. Jeśli natomiast wygra Wisła, umocni się na 3 miejscu i będzie mogła z większym spokojem wyczekiwać straty punktów przez Termalicę, a Polonia będzie musiała już oglądać się głównie za siebie. Tak jak z Termalicą, znów trudne zadanie czeka naszą defensywę. Wisła z przodu ma kim straszyć – hiszpański pomocnik Jime ma już 10 goli i na Polonię wróci po kilku meczach pauzy z powodu urazu.  Drugim strzelcem jest doświadczony Łukasz Sekulski, który trafił w tym sezonie do siatki 8 razy. Ostatnio w świetnej formie jest też Iban Salvador, regularnie asystujący przy golach kolegów. U bukmacherów jednak minimalnym faworytem jest Polonia, która na własnym boisku nie przegrała w I lidze od 8 spotkań (7 wygranych i 1 remis).

***

Jeśli ktoś chciałby przyjść na mecz z Wisłą, ale nie chciałby opuszczać Wigilii Paschalnej, rozwiązaniem jest kościół św. Marcina na ul. Piwnej. Celebracja tam zaczyna się o 22:00, więc można spokojnie zdążyć spacerem ze stadionu.

Przypominamy też o święceniu pokarmów na K6

Nie zagrają:

  • Michał Grudniewski – uraz;
  • Mateusz Młyński – uraz;
  • Nikodem Zawistowski – kontuzja.

Zagrożeni

  • 3 ŻK – Dani Vega, Krzysztof Koton.

sędzia Łukasz Kuźma

Sędzia:

  • Łukasz Kuźma (Białystok) – do tej pory sędziował dwa spotkania Polonii – oba w zeszłym sezonie:
    • z Arką Gdynia na wyjeździe wygrane 3:2 (W); 4 ŻK dla polonistów, 4 ŻK i 1 CzK dla rywali;
    • z Lechią Gdańsk na K6 przegrane 0:1; 3 ŻK dla polonistów, 5 ŻK dla rywali; karny dla Polonii.

Transmisja

Darmowa transmisja na stronie sport.tvp.pl i w TVP 3.


Polonia II Warszawa (V liga)

Dobrze układała się rewanżowa runda dla drugiego zespołu, ale niestety w środę Polonia II poważnie rozczarowała. Nasza drużyna, wzmocniona graczami pierwszego zespołu, przegrała na płycie głównej 2:3 z Marcovią Marki. Sytuacja w tabeli nie jest zła, ale też nie jest już tak komfortowa jak wcześniej. Jeśli rywale powygrywają swoje spotkania, przewaga nad 3 miejscem może wynosić już tylko 4 pkt.

***

Polonia III Warszawa (liga okręgowa)

W sobotę dobra okazje na kolejne zwycięstwo Polonii III. Nasza drużyna zagra na wyjeździe z Okęciem Warszawa, które zajmuje dopiero 12 miejsce i ma prawie 2 razy mniej punktów. Na Saharze było 2:2.

Okęcie Warszawa – Polonia III Warszawa, sobota, godz. 11:00 [Radarowa 1; Warszawa]

***

Polonia Warszawa (III liga kobiet)

W ten weekend III liga kobiet pauzuje.

***

Juniorzy

  •  CLJ u-19 pauzuje;
  • Polonia Warszawa – Legia Warszawa 2:1 (CLJ u-17);
  • Jagiellonia Białystok – Polonia Warszawa 3:2 (CLJ u-15).

Author: muchomor

6 thoughts on “Zapowiedź: Polonia Warszawa – Wisła Płock

  1. Jako doświadczony Polonista nie bardzo widzę mecz w Wielką Sobotę. Niezbyt nam szło. Dobrze że jest świecenie Święconki.
    Remis nie będzie zły, rywal naprawdę ma mocniejszy skład od nas. Ale 1 :0 dla nas jest prawie tak sam realne jak remis.
    Kluczem defensywa ale Trener Pawlak coraz lepiej rozgrywa te klocki.
    No i wiara w swoje umiejętności- tutaj też jest coraz lepiej.

  2. Jak można ustawić mecz na 19:30 w Wielką Sobotę czyli w czasie gdy zaczyna się najważniejsze wydarzenie w roku dla każdego katolika. Msza wszystkich mszy. 364 pozostałe dni w roku są nieważne względem tego dnia. Ba, nawet ten 365 dzień przez 70% swojego czasu jest nieważny, a dopiero jego końcówka jest najważniejsza. Ostatnie 3-4 godziny. I akurat wtedy jest mecz!!!!!

    Gdyby ten mecz zrobić w Wielką Sobotę o godzinie 16 a nawet 17 to też byłoby ok bo liturgia dzisiaj w wielu kościołach zaczyna się o 20 lub 21. Nie obejrzę tego meczu nawet TV na żywo.

    Zróbcie coś takiego muzułmaninowi w jego święto.

    Czy klub w takiej sytuacji mógł protestować?

    1. „Jeśli ktoś chciałby przyjść na mecz z Wisłą, ale nie chciałby opuszczać Wigilii Paschalnej, rozwiązaniem jest kościół św. Marcina na ul. Piwnej. Celebracja tam zaczyna się o 22:00, więc można spokojnie zdążyć spacerem ze stadionu.”

    2. Niestety ale to termin narzucony przez I ligę. Ekstraklasa i I liga od dawna rozgrywają mecze wieczorem w Wielką Sobotę. Też tego nie rozumiem. Nic by nie stało na przeszkodzie, żeby ten jeden mecz wcisnąć w poniedziałek.

  3. Rezurekcja jest w niedzielę rano, u mnie w parafii o szóstej. Zresztą jako stary warszawiak zawsze dla mnie była w niedzielę, a nie w sobotę.
    W sobotę odwiedzało się groby, w kościołach i na Powązkach. Tak więc termin meczu – bardzo nieszczęsny ale grać trzeba. Powściągnąć by należało nadmierne emocje, szczególnie te negatywne.
    Wracając do meczu – i my i oni musimy wygrać. Stawiam na nas.
    O gościach, publicznych utrzymankach pisałem tutaj pod innym artykułem.
    Pomóżmy im nie wejść do baraży.

Dodaj komentarz