Po serii meczów z zespołami z dołu tabeli, poprzeczka idzie zdecydowanie w górę. W poniedziałek Polonia zagra na wyjeździe z Termalicą Nieciecza. Rywal ma bardzo duże szanse na awans bezpośredni, może pochwalić się najlepszą ofensywą w lidze i ma tylko 1 porażkę u siebie.
Historia rywala
Choć o Termalice głośno zrobiło się dopiero w XXI wieku, trzeba wiedzieć, że klub ten istnieje już od ponad 100 lat. Za datę powstania przyjmuje się bowiem 1922 rok. Drużyna została założona przez młodzież z Niecieczy i była to pierwsza drużyna piłkarska w najbliższej okolicy. Do wybuchu II wojny światowej zespół z Niecieczy nie występował w żadnych rozgrywkach, pojawiające się w okolicy drużyny rywalizowały między sobą w niesformalizowany sposób.
Po II wojnie światowej zaczęto tworzyć na wsiach Ludowe Zespoły Sportowy. Podobnie w Niecieczy powstał LZS, który kontynuował tradycję przedwojennej drużyny. Od 1947 r. w klubie zaczęły obowiązać jednakowe stroje piłkarskie – czerwono-żółte. W pierwszej połowie lat 50. przyszedł pierwszy sportowy sukces – zespół z Niecieczy awansował do klasy okręgowej. Później jednak sytuacja LZS-u Niecieczy zaczęła się pogarszać i w latach 70. klub w ogóle zawiesił swoją działalność.
Klub reaktywowano w latach 80. Zespołowi szybko udało się wywalczyć dwa awanse – z klasy C do klasy B, a potem do klasy A. Na kolejny awans, tym razem do ligi okręgowej, też nie czekano w Niecieczy długo.
Najważniejsze wydarzenia w historii klubu miały miejsce w XXI wieku. Wówczas zespół zaczęła wspierać firma Bruk-Bet, polski producent kostki brukowej, pochodzący z Niecieczy. Dzięki wsparciu finansowemu klub zaczął zaliczać kolejne awanse, aż w końcu w 2009 r. dotarł na poziom centralny, do II ligi. W II lidze zespół pod nową nazwą – Termalica Bruk-Bet Nieciecza zaprezentował się świetnie, już w pierwszym sezonie udało się wywalczyć awans i był to piąty awans z rzędu! Ambicje sponsora sięgały jednak Ekstraklasy. Marzenie udało się spełnić w 2015 r. Wówczas Termalica zajęła 2 miejsc i tym samym klub ze wsi, liczącej mniej niż 1000 osób, awansował na najwyższy poziom rozgrywkowy.
W Ekstraklasie Termalica rozegrała 3 sezony i wróciła do I ligi. Rozbrat z najwyższym poziomem rozgrywkowym nie trwał jednak bardzo długo. Termalica do Ekstraklasy wróciła po 3 sezonach w I lidze. Drugie podejście do Ekstraklasy było już jednak mniej udane. Termalica po jednym sezonie spadła do I ligi, w sezonie 2021/2022. Rywale byli bardzo bliscy tego, aby szybko wrócić na najwyższy poziom rozgrywkowy. Zeszły sezon skończyli bowiem na 3 miejscu, byli więc na uprzywilejowanej pozycji w barażach. Nasi najbliżsi rywale jednak niespodziewanie w finale przegrali na własnym boisku po dogrywce z Puszczą Niepołomice.
Na podstawie oficjalnej strony: link
5 ostatnich meczów Termalici w lidze (najwyżej ostatni mecz)
- 2:1 z ŁKS-em Łódź (W);
- 3:1 ze Stalą Rzeszów (D);
- 3:3 ze Stalą Stalowa Wola (W);
- 2:1 z GKS-em Tychy (D);
- 3:0 z Wisłą Płock (W).
Mecz w rundzie jesiennej
Jesienny mecz z Termalicą to jak na razie jedyna domowa porażka Polonii pod wodzą Mariusza Pawlaka. „Czarne Koszule” nie musiały jednak tego meczu przegrać. Rywal w pierwszej połowie co prawda miał kilka niezłych sytuacji, ale do przerwy było 0:0. W drugiej połowie to „Czarne Koszule” powinny były wyjść na prowadzenie. Niestety w kapitalnej sytuacji Oliwier Wojciechowski trafił tylko w słupek. Szybko to się zemściło, ok. 10 minut później Termalica wyszła na prowadzenie, po bardzo dobrej indywidualnej akcji zawodnika gości. Polonia starała się doprowadzić do wyrównania, ale brakowało jakości pod bramką Termaliki. Ostatecznie nasz zespół przegrał 0:1
O meczu
Poprzedni sezon był bardzo rozczarowujący dla Termaliki. Zamiast walczyć o awans, zespół z Niecieczy prawie do samego końca walczył o utrzymanie. Zatrudniony w trakcie rundy wiosennej poprzedniego sezonu Marcin Brosz przede wszystkim miał zbudować zespół, który w tym sezonie wywalczy awans do Ekstraklasy.
Jesienią wydawało się, że Broszowi udało się już to osiągnąć. Termalica szła jak burzę przez I ligę i przerwę zimową spędziła na pozycji lidera z 5 pkt. przewagi nad Arką i 7 pkt. na trzecią Miedzią. Z tego powodu zimowe okienko było bardzo spokojne. Do Termalici dołączyło jednak dwóch doświadczonych zawodników. Obronę wzmocnił Bartosz Kopacz który jesienią zagrał 6 m. w ekstraklasowym Zagłębiu Lubin. Ogólnie ma na swoim koncie 249 m. na najwyższym poziomie rozgrywkowym i 138 m. w I lidze. Drugim doświadczonym nabytkiem był Krzysztof Kubica, który jesienią zagrał 5 m. w Ekstraklasie. Ogólnie może jednak pochwalić się 61 m. w Ekstraklasie, 25 m. w I lidze, 14 m. w Serie B i 11 m. w Serie C.
Wydawać się zatem mogło, że Termalica będzie mogła dość szybko cieszyć się z awansu do Ekstraklasy. I ligowa rzeczywistość trochę te plany zweryfikowała. Zespół z Niecieczy niezbyt udanie wszedł w rundę wiosenną, nie mogąc odnaleźć rytmu z jesieni. W pierwszych czterech tegorocznych kolejkach Termalica zdobyła tylko 3 pkt., odnotowując 3 remisy z ligowymi słabeuszami (Pogoń Siedlce, Ruch i Odra Opole) oraz przegrywając wyraźnie 0:3 z Wisłą Płock. Wydawało się, że przełamaniem może być domowe zwycięstwo z rozpędzonym GKS-em Tychy. Jednak tydzień później Termalica znów straciła punkty z zespołem z dołu tabeli – tym razem ze Stalą Stalowa Wola. Termalica ze Stalówką tylko zremisowała (3:3), ale i tak musiała doceniać ten punkt, 78 minucie było 3:1 dla Stali.
Dwa ostatnie mecze mogły jednak wlać optymizm w serca kibiców Termaliki. Zespół z Niecieczy pokonał najpierw Stal Rzeszów, a potem ŁKS na wyjeździe i bardzo zbliżył się do Ekstraklasy. Termalice pomogli też rywale w walce o awans. Obydwa zespoły, które były po jesieni za Termalicą – Miedź i Ruch, wiosną kompletnie sobie nie radzą. Zespół z Niecieczy przystąpi zatem do meczu z Polonią w bardzo dobrych nastrojach, ale to nie oznacza, że Termaliki należy się bać. Już jesienią Polonia potrafiła zagrać jak równy z równym, a wydaje się, że teraz Termalica jest w słabszej formie. Rywal ma przede wszystkim problemy w defensywie. Ze Stalą Niecieczanie mogli spokojnie przegrywać kilkoma bramki. ŁKS też nie grzeszył skutecznością i zmarnował w końcówce świetną okazję na wyrównanie.
U bukmacherów Termalica jest wyraźnym faworytem, ale jeśli Polonia zagra na swoim wysokim poziomie, nie będzie bez szans. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pokonanie Termaliki na wyjeździe to ogromne wyzwanie. Na razie udało się to tylko jednemu zespołowi – Zniczowi Pruszków, który w październiku wywiózł 3 pkt. Miejmy nadzieję, że Polonia będzie kolejnym, bo Górnik Łęczna w piątek wygrał po raz kolejny i zbliżył się do „Czarnych Koszul”. Kluczem wydaje się powstrzymanie ofensywy Termaliki, która ma najwięcej zdobytych bramek w lidze. Rywal ma kim straszyć – Andrzej Trubeha (7 goli), Kacper Karasek (11 goli) i Kamil Zapolnik (11 goli).
Nie zagrają:
- Michał Grudniewski – uraz (ok. 1-2 tygodnie przerwy);
- Nikodem Zawistowski – kontuzja
Zagrożeni
- 3 ŻK – Dani Vega, Krzysztof Koton.
Sędzia
Daniel Stefański (Bydgoszcz) – sędziował 18 meczów Polonii; 5 wygranych, 3 remisy i 10 porażek:
- w sezonie 2007/2008 (II liga):
- 5:0 z Pelikanem Łowicz – 1 ŻK dla polonistów; 2 ŻK i 1 CzK dla rywali;
- 3:1 z GKS-em Katowice – 4 ŻK dla polonistów.
- w sezonie 2009/2010 (Ekstraklasa):
- 0:1 z Cracovią (K6) – 2 ŻK dla polonistów, 4 ŻK dla rywali;
- 0:1 ze Śląskiem Wrocław (wyjazd) – 1 ŻK dla rywali;
- 1:1 z Lechią Gdańsk – 3 ŻK dla polonistów;
- 0:0 z GKS-em Bełchatów (K6);
- 1:0 z Legią Warszawa (K6) – 2 ŻK dla polonistów, 5 ŻK dla rywali.
- w sezonie 2010/2011 (Ekstraklasa):
- 1:3 z Koroną Kielce (K6) – 2 ŻK dla polonistów, 2 ŻK dla rywali;
- 0:1 z Jagiellonią Białystok (wyjazd) – 3 ŻK dla polonistów; 1 ŻK dla rywali;
- 0:1 z Wisłą Kraków (K6) – 3 ŻK dla polonistów; 5 ŻK dla rywali;
- 1:2 z Lechem Poznań (K6; PP) – 5 ŻK i 1 CzK dla polonistów, 6 ŻK dla rywali, karny dla rywali;
- 1:3 z Cracovią (wyjazd) – 5 ŻK 1 CzK dla polonistów, 4 ŻK dla rywali.
- w sezonie 2011/2012 (Ekstraklasa):
- 2:1 z Legią Warszawa (K6) – 2 ZK dla polonistów, 4 ŻK dla rywali;
- 2:0 z ŁKS-em (wyjazd) – 1 ŻK dla polonistów, 2 ŻK dla rywali;
- 0:3 z Koroną Kielce (wyjazd) – 6 ŻK i 1 CzK dla polonistów, 3 ŻK dla rywali;
- 0:1 z Lechem Poznań (wyjazd) – 2 ŻK i 1 CzK dla polonistów, 1 ŻK dla rywali.
- w sezonie 2012/2013 (Ekstraklasa):
- 1:2 z Lechem Poznań (K6) – 2 ŻK dla polonistów, 4 ŻK dla rywali;
- 1:1 z Górnikiem Zabrze (K6) – karny dla Polonii.
Transmisja
Darmowa transmisja na stronie sport.tvp.pl i w TVP Sport.
Polonia II Warszawa (V liga)
Poprzednia kolejka przyniosła dla Polonii II bardzo dobre rezultaty. Przede wszystkim doszło do ogromnej sensacji w meczu Narwi Ostrołęka, która goniła nasz zespół. Rywal przegrał na wyjeździe 1:3 z Sokołem Serock, który zajmuje 3 miejsce od końca. Sokół w ostatnim okresie spisywał się dramatycznie, w okresie od 08.09.2024 zdobył 7 pkt. w 13 meczach, notując bilans 2 wygrane (walkower z Mazurem Gostynin i wgrana z ostatnią Deltą Słupno), 1 remis i 10 porażek (bramki 11-79). Do tego Marcovia podzieliła się punktami z Huraganem. Dzięki temu „Czarne Koszule” mają 9 pkt. przewagi nad trzecią Nadnarwianką Pułtusk i 10 pkt. nad Narwią Ostrołęka, która ma jedno spotkanie mniej rozegrane.
I właśnie w niedzielę o 16:00 „Czarne Koszule” mierzą się na wyjeździe z Narwią. Rywal musi wygrać, jeśli chce jeszcze marzyć o awansie. Spotkanie będzie transmitowane.
Narew Ostrołęka – Polonia II Warszawa, niedziela, godz. 16:00
***
Polonia III Warszawa (liga okręgowa)
Pomimo niespodziewanej porażki z Progresem Warszawa Polonia III utrzymała 6 miejsce. Teraz przed polonistami domowy mecz z dziesiątym Championem Warszawa. Rywal ma 29 pkt., więc tylko o 4 pkt. mniej od „Czarnych Koszul”. Na wyjeździe było 2:2.
Polonia III Warszawa – STF Champion, sobota, godz. 14:30 [Sahara].
***
Polonia Warszawa (III liga kobiet)
Ostatnia wygrana, która była czwartą z rzędu, polonistki znów awansowały w tabeli, teraz na 2 miejsce. W najbliższej kolejce bardzo ważne spotkanie dla układu tabeli. Nasz zespół w niedzielę o 19:00 zmierzy się z trzecią Legią Soccer Schools Warszawa, która zajmuje 4 miejsce, ale traci tylko 2 pkt. Na wyjeździe nasz zespół przegrał 0:2.
Polonia Warszawa – Legia Soccer Schools Warszawa, niedziela, godz. 19:00 [Sahara].
***
Juniorzy
- Polonia Warszawa – Arka Gdynia, sobota, godz. 12:00 (CLJ u-19) [Sahara];
- Górnik Łęczna – Polonia Warszawa, sobota, godz. 12:00 (CLJ u-17);
- Polonia Warszawa – Widzew Łódź, sobota, godz. 17:00 (CLJ u-15) [Sahara]
***
KKS Polonia Warszawa (I liga)
W słabym stylu Polonia zakończyła sezon. Nasz zespół przegrał 71:80 z Żakiem Koszalin, który i tak spadł z ligi. Tradycyjnie koszykarze zagrali bardzo słabo w ostatniej kwarcie, którą przegrali 12:22. W efekcie Polonia zakończyła sezon na 10 miejsce, czyli poza play-offami.
Remis będzie sukcesem, kluczem kondycja fizyczna. 0÷0 przyjmę z radością
Jeżeli zagrają dobrze (2 połowa z chrobrym) a nie taka padake jak 2 połowa z pogonią, to ten mecz jest do wygrania.
Ja liczę że wyjdą zmotywowani i wygramy 2-1
Zrzućmy Brukbet do baraży, a w barażach niech polegną już w pierwszym meczu.
Olo w punkt.
Wszystkie inne mecze nie po naszej myśli. Nawet remis nie da nam powrotu na 5te miejsce.
Zaczynają się ciężary – remis musimy ugrać, w Wielką Sobotę wymęczyć 1: 0 z Płockiem.
Nie wiem skąd w Was ten optymizm, przepychamy mecze z coraz większym trudem.
Może z rywalem, który nie będzie bronił – będzie się nam lepiej grało ? Oby .
ŁKS i Ruch to też ciężary? Takie nie za ciężkie chyba, hm? Z nimi wszyscy wygrywają. Ale jeszcze biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie będą te drużyny grał z nami o pietruszkę, do śmiało dopisujemy już dziś 6 pkt (kidding)!!
Remis byłby cenny. Czy są w stanie wygrać? To zależy co im siedzi w głowach. Jeśli zaczęli się zastanawiać czy awans im się opłaca to odpowiedź dla wielu z nich może brzmieć NIE bo stracą ciepłą posadkę. Na razie grają na alibi. Są w grupie barażowej i nikt im nic nie zarzuci. Ten mecz pokaże co są warci. Za przegraną nikt ich nie ochrzani bo grają z wiceliderem więc luzik.
No i dali mi odpowiedź. Szacun i gratulacje.