Zapowiedź: Wigry Suwałki – Polonia Warszawa

W środę o 18:00 Polonia w 1/16 Pucharu Polski zmierzy się z Wigrami Suwałki, czwartą drużyną I grupy III ligi. Rywale ostatnio radzą sobie słabo, 4 ostatnie mecze to 3 porażki i 1 remis.

Łukasz Zjawiński, Dani Vega Cintas

Historia

Wigry Suwałki założone zostały po II wojnie światowej. Za oficjalną datę powstania klubu przyjmuje się 1947 r. Jego początki sięgają jednak 1946 r. Wówczas przy stacjonującym 57. Pułku Piechoty powstał Wojskowy Klub Sportowy Suwałki. Rok później przyjął on nazwę „Wigry”. Klub w 1953 r. przestał istnieć, a nazwę „Wigry” przejął inny suwalski zespół – „Sparta”, powstały z połączenia Spójni i Budowlanych, założonych w 1948 r. W 1955 r. pierwszy raz „Wigry” awansowały na trzeci poziom rozgrywkowy. Kolejne sukcesy przyszły w 1969 i 1970 r., gdy Wigry zwyciężyły w Pucharze Polski na szczeblu okręgu.

W sezonie 1970/1971 klub po raz kolejny awansował do ówczesnej 3 ligi, ale spadł z niej już po jednym sezonie. W sezonie 1975/1976 suwalczanie bliscy byli awansu na drugi poziom rozgrywek, ale przegrali w barażach z Olimpią Elbląg. W 1980 r. Wigry ponownie zdobyły Puchar Polski na szczeblu okręgu. Suwalski klub ten sukces powtórzył także w 1982 r., 1985 r., 1988 r. i 1989 r. Rywale także dobrze radził sobie w tym okresie w ówczesnej III lidze. W 1996 r. suwalczanie spadli do IV ligi, ale szybko wrócili do III ligi. Na tym poziomie Wigry utrzymywały się przez kolejne lata. W sezonie 2002/2003 nasi rywale ponownie pożegnał się z III ligą, ale tylko na 2 sezony. Najlepszy okres klubu zaczął się od sezonu 2007/2008, gdy Wigry wywalczył awans do II ligi. Na 3 poziomie rozgrywkowym Wigry grały przez 6 sezonów, aż w końcu w sezonie 2013/2014 osiągnęły historyczny wynik, awansując na zaplecze Ekstraklasy. Wigry był w stanie rywalizować na tym poziomie aż przez 6 sezonów. Z ligą suwalczanie pożegnali się w sezonie 2019/2020, wówczas Wigry zajęły ostatnie miejsce, tracąc aż 14 punkty do utrzymania.

Po spadku w II lidze Wigry radziły sobie całkiem dobrze. Suwalczanie dwukrotnie zajmowali 4 miejsce, co dawało prawo do gry w barażach o Ekstraklasę. W obydwu przypadkach Wigry wyższość rywala musiał uznać już w 1/2 finału. Brak powrotu na zaplecze Ekstraklasy przyczynił się do poważnych kłopotów finansowych i klub w sezonie 2022/2023 zamiast próbować 3 raz walczyć o powrót do I ligi, musiał wycofać się z II ligi i przystąpić do rozgrywek IV ligi. [na podstawie oficjalnej strony]

5 ostatnich meczów Wigier w lidze (najwyżej ostatni mecz)

  • 2:3 z Unią Skierniewice (D);
  • 1:2 z ŁKS-em Łomża (W);
  • 1:1 z Jagiellonią II Białystok (D);
  • 0:2 z Victorią Sulejówek (W);
  • 2:0 z Wisłą II Płock (D).

O meczu

Wigry Suwałki są w obecnym sezonie beniaminkiem I grupy III ligi. Rywal w kapitalnym stylu wygrał IV ligę, zdobywając 93 pkt. w 34 m. z bilansem bramkowym 159-31. To jednak charakterystyczne dla grupy podlaskiej IV ligi, że czołowe drużyny strzelają ogromną liczbę goli; podobny wynik odnotował drugi KS Wasilków, który zdobył 91 pkt. z bilansem bramkowym 129-27, trzeci Ruch Wysokie Mazowieckie, który zdobył 83 pkt. z bilansem bramkowym 101-42 i czwarta Warmia Grajewo, która zdobyła 77 pkt. z bilansem bramkowym 112-38.

Zazwyczaj jednak beniaminkowie z IV ligi podlaskiej mają w makroregionalnej III lidze spore kłopoty. Można było zatem być zaskoczonym, jak świetnie zespół z Suwałk wszedł w rozgrywki. Rywal po 9 meczach był niepokonany i z 19 pkt. zajmował drugie miejsce w tabeli. Wigry był w stanie pokonać u siebie 1:0 GKS Bełchatów, czy 3:0 na wyjeździe Stomil Olsztyn. Dowodem na wysoką formę był także sukces w Pucharze Polski. Rywal w I rundzie pokonał po karnych Świt Skolwin, czyli zespół występujący w II lidze.

W ostatnim czasie Wigry wpadły w dołek. Rywal w 4 ostatnich kolejkach przegrał 3 razy i 1 raz zremisował, u siebie z przedostatnią Jagiellonią II BIałystok. Trzeba jednak też uczciwe  dodać, że dwie ostatnie porażki wstydu Wigrom nie przyniosły. Rywale przegrali po wyrównanych meczach z 2 czołowymi zespołami ligi – ŁKS-em Łomża i Unią Skierniewice.

Można spodziewać się, że na Polonię rywal wyjdzie wyjątkowo zmotywowany. W Wigrach nie ukrywają, że w tym sezonie awans do II ligi nie jest celem, bo nie są na to finansowo gotowi. „Czarne Koszule” nie mogą zatem w żaden sposób lekceważyć rywala i oczekiwać, że mecz z zespołem, grającym dwie ligi niżej, sam się wygra. Bez odpowiedniego nastawienia, będzie bardzo ciężko o dobry wynik i sama przewaga w umiejętnościach może nie wystarczyć. Dobrym ostrzeżeniem dla polonistów mogą być wyniki 3-ligowców z poprzedniej rundy Pucharu Polski. Sandecja pokonała rewelację Ekstraklasy – Craocvię, ligowy rywal Wigier – Unia Skierniewice – pokonał po karnych innego ekstraklasowicza – Motor Lublin.

W kadrze Wigier odnajdziemy kilku doświadczonych piłkarzy. Liderem jest doświadczony Maciej Makuszewski, który pełni także funkcję dyrektora sportowego. 35-letni zawodnik rozegrał w Ekstraklasie 235 m., a zeszły sezon zaczynał jako podstawowy zawodnik Odry Opole, ale ze względów osobistych musiał wrócić w rodzinne strony. Kibice, którzy uważnie śledzili rozgrywki III ligi, gdy grała w nich Polonia, będą także kojarzyć na pewno Kamila Zalewskiego, który w barwach Olimpii Zambrów był jednym z najbardziej bramkostrzelnych napastników III ligi. Ciekawe CV ma także Mateusz Tadul. 29-letni bramkarz większość kariery spędził na Cyprze. W poprzednim sezonie rozegrała 26 meczów w cypryjskiej ekstraklasie, ale jego zespół spadł z ligi. Większość składu Wigier to jednak młodzi zawodnicy z regionu, bez doświadczenia na poziomie centralnym.

Oczywistym jest, że zdecydowanym faworytem będzie Polonia i brak awansu zostanie uznany za sensację. Można co prawda spodziewać się wielu zmian w naszym zespole, bo czeka nas teraz intensywny okres w I lidze, ale to niczego nie zmienia. Od piłkarzy, którzy obecnie są rezerwowymi w I lidze także należy wymagać zwycięstwa w starciu z beniaminkiem III ligi.

Sędzia

Sędzia: Damian Krumplewski – do tej pory sędziował 8 meczów Polonii (2 wygrane. 2 remisy i 4 porażki):

  • cztery z nich w sezonie 2018/19: 0:2 z Sokołem Aleksandrów Łódzki (wyjazd; 2 ŻK dla rywali, 3 ŻK i 1 CZK dla polonistów), 2:2 z Victorią Sulejówek (wyjazd; 2 ŻK dla rywali, 1 ŻK dla polonistów), 1:3 z Olimpią Zambrów (dom, 1 ŻK dla polonistów), 1:1 z ŁKS-em Łomża (3 ŻK dla rywali; 2 ŻK dla polonistów; karny dla rywali)
  • jeden w sezonie 2020/21: 1:2 z KS-em Kutno (2 ŻK dla rywali, 1 ŻK dla polonistów; karny dla rywali),
    jeden w sezonie 2022/23: 2:1 ze Śląskiem II Wrocław (2 ŻK i 1 CzK dla rywali, 1 ŻK dla polonistów),
  • jeden w sezonie 2023/24: 3:2 z Siarką Tarnobrzeg (2 ŻK dla rywali, 1 ŻK dla polonistów),
  • jeden w sezonie 2024/25: 0:1 z Miedzią Legnica (5 ŻK dla rywali, 2 ŻK i 1 CzK dla polonistów).

sędzia Damian Krumplewski

Transmisja


Polonia II Warszawa (V liga)

Już w środę drugi zespół rozegra swój mecz w ramach 13. kolejki V ligi. Polonia II zmierzy się na własnym boisku z Drukarzem Warszawa. Rywal zajmuje dopiero 10 miejsce z 13 pkt. „Czarne Koszule” będą zatem faworytem, ale utrudnieniem będzie brak wsparcia rezerwowych z 1. zespołu, którzy prawdopodobnie zagrają z Wigrami. Zwycięstwo z Drukarzem byłoby bardzo cenne, bo Polonia II zrównałaby się z drugą Nadnarwianką Pułtusk, która czułaby większą presją podczas swojego spotkania.

Polonia II Warszawa – Drukarz Warszawa, środa, godz. 20:45; Sahara

***

MKS Polonia Warszawa (liga okręgowa)

Swój mecz w ramach 13. kolejki rozegra także zespół MKS-u, występujący w lidze okręgowej. „Czarne Koszule” o 18:30 zmierzą się z Advitem Wiązowna. Rywal zajmuje 2 miejsce z 26 pkt. na koncie, czyli o 7 więcej od ósmej Polonii. Advit świetnie radzi sobie na wyjazdach, wygrał wszystkie 5 meczów w delegacji.

MKS Polonia Warszawa – Advit Wiązowna, środa, godz. 18:30; Sahara

Author: muchomor

23 thoughts on “Zapowiedź: Wigry Suwałki – Polonia Warszawa

  1. Ale jak to, w latach 70 i 80 3 liga to był IV poziom rozgrywkowy?
    Wydwało mi się, że wtedy była po prostu 1 liga, 2 liga, 3 liga itd. I dopiero w latach 2000 namieszali, że jest ekstraklasa, 1 liga, 2 liga itd.
    Wkradł się też mały błąd, literówka, a w zasadzie cyfrówka:
    „W sezonie 2002/2023 nasi rywale ….”
    To trochę jak w dowcipie, że policja przesłuchuje eskimosa: „Co Pan robił w nocy z 20 października na 15 marca?”

    1. Dzięki, masz rację, pomieszałem z tymi ligami. Niestety zapowiedź pisałem przez dwa późne wieczory/noc ze względu na duże natężenie newsów i pracę zawodową, więc zdarzyły się pomyłki, ale nie powinny.

    2. Daj spokój, ludzka rzecz, osobiście jestem pełen uznania za to co robicie dla naszej społeczności.
      Od wizyty na ds i sprawdzenia newsów zwykle zaczynam dzień.

  2. Tak jak napisał Muchomor – odpadnięcie byłoby sensacją. Nawet drugi garnitur powinien dziś poradzić sobie w Suwałkach.
    A kto tym drugim garniturem dziś będzie ?
    W bramce pewnie Lemanowicz.
    W obronie od prawej: Olszewski, Szur, Kobusiński i pewnie Hochczalari
    Środek pola to Piątek, Koton i nad nimi Bajdur jako rozgrywający.
    Skrzydła to lewe Durmus i prawe Terpiłowski
    Na szpicy Kobusiński.
    Brakuje mnie miejsca dla Kluski, ale z Durmusa ostatnio nie wiedzieć czemu trener Pawlak nie korzysta – zatem on powinien wyjść w składzie. Nie pamiętam, czy Kluska kiedykolwiek grał na prawym skrzydle, zatem i dziś tam nie wystąpi. Stąd Terpiłowski, bo Vegi szkoda na słabe boiska, a Predenkiewicz grał tak sobie ostatni mecz i niech trzyma siły na Stal w poniedziałek.
    Bajdur u trenera Pawlaka jest odstawiony w lidze na boczny tor – dlatego w Pucharze powinien chcieć i móc się pokazać. Auzmendi może do wejścia za niego w drugiej połowie.
    Zastanawiam się nad Grzelczakiem – kiedy, jak nie dziś mógłby wdrapywać się do składu ? Może od początku za Albańczyka ? Jak nie to raczej mocno ogrywany w Stalowej Woli Zawistowski ?
    Wojciechowskiego bym trzymał na Stal Rzeszów. Pozostali młodzieżowcy lepiej by wchodzili póki co tylko na końcówki.

    1. pewnie Kołodziejski w obronie.
      Nie wiem czy Grzelczak nie złapał ostatnio jakiegoś urazu.
      Ja bym na miejscu trenera przywrócił Haberka do 1 drużyny. W kontekście kontuzji Cisse, urazu Grudniewskiego warto by go mieć przynajmniej na ławce. Szczególnie, że on jest dość wszechstronny, da radę i na stoperze i na defensywnej pomocy, nawet jako wahadłowy zdarzyło mu się zagrać.

  3. Ten nasz drugi garnitur wcale może sobie nie poradzić z biegającymi zawodnikami Wigier.
    Zwracam uwagę na nasze przygotowanie kondycyjne . Różnicę w technice można tym zniwelować.
    Dlatego – może być różnie, ale w końcu zmiany i kilku z pierwszego składu wejdzie.

  4. Chciałbym zobaczyć młodzież i nowych. Olszewski jak najbardziej ale tu może zaskocze chce Wasyla zobaczyć. Chłopak miał dwa fajne wejścia ale jakoś zabrakło odwagi czy doświadczenia. Predenkiewicz też i to może 90 min. Bajdura, Poczobuta, Vegi i Durmusa trochę szkoda, no ale jak będzie mus to niech grają. Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało, sprawdzamy kadrę i gramy na lekkim luzie czy jednak gramy na 100%. Coś czuję że trener nas trochę zaskoczy i drużyna też, oby na dobre.

  5. Dziwi mnie brak Piątka. Sądziłem, że skoro grał w sobotę w dwójce pod Płockiem i nie pojechał do Stali to jest szykowany na mecz pucharowy. Nie wiemy kto siedzi w rezerwie na ławce. Durmus błyszczy na tle dużo słabszych od nas piłkarzy.
    „Błyszczy” też sędzia. Pozwala na kopanie naszych piłkarzy jakby niczego nie widział.
    Jeszcze druga połowa – trzeba trochę nastrzelać, aby pozytywnie nastawić się przed poniedziałkowym meczem z drugą Stalą.

  6. Tak sobie drepcząc, na stojąco dowieźliśmy wygraną.
    Zaimponowali mnie piłkarze gospodarzy, gdyż włożyli mnóstwo serca i ambicji w grę.
    Nasza obrona kończyła mecz w przekombinowanym ustawieniu, które oby nie wyszło na Stal, bo co i rusz kotłowało się pod naszą bramką. A gol z wolnego, chyba gdzieś z 50-ciu metrów będzie długo wypominany Lemanowiczowi.
    Wciąż mamy szanse zagrać z Legią w finale na Narodowym.

Dodaj komentarz