Zapowiedź: Polonia Warszawa – Wisła Płock

W piątek o 18:00 „Czarne Koszule” zmierzą się na K6 z Wisłą Płock, która wiosną na tle ligi prezentuje się nieźle i po ostatniej kolejce wskoczyła do strefy barażowej. Przeciwnika nie można jednak się bać, bo Wisła głównie punktuje u siebie. Na wyjazdach rywale radzą sobie fatalnie.

Historia:

Za datę założenia Wisły Płock uznaje się 1947 rok. Wówczas w Płocku powstał klub sportowy Elektryczność. Od 1950 r. klub występował jako Zrzeszenie Sportowe Ogniwo (1950), a od 1955 r. jako Zrzeszenie Sportowe Sparta, który powstało na skutek połączenia Zrzeszenia Spójnia i Zrzeszenia Ogniwo. Jeszcze w tym samym roku klub zmienił nazwę na KS Wisła Płock.

W 1960 r. płocczanie pierwszy raz awansowali do III ligi (wówczas 3 poziom rozgrywkowy). W 1963 klub zostały objęty patronatem przez Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne. Nazwa klubu brzmiała wówczas „Zakładowy Klub Sportowy Wisła Płock”. Wisła bliska kolejnego awansu była blisko w 1975 r., wówczas jednak nasz najbliższy rywal przegrał baraż o awans do II ligi (wówczas 2 poziom rozgrywkowy). Udało się ten cel osiągnąć jednak 5 lat później.

W 1992 r. doszło do kolejnej zmiany nazwy klubu, tym razem na ZKS Petrochemia Płock. Dwa lata później zespół z Płocka pierwszy raz awansował na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Już po jednym sezonie nasz rywal jednak spadł z tych rozgrywek. W 1997 płocczanie ponownie awansowali do I ligi (ówcześnie najwyższy poziom rozgrywek), jednak znów tylko na jeden sezon. Szybko jednak Wisła wróciła na ten poziom, bo już w 1999 r, ale tym razem rywalom wreszcie udało się pozostać w ówczesnej I lidze. Przygoda z najwyższym poziomem rozgrywkowym nie trwała jednak bardzo długo, już drugi sezon zakończył się spadkiem.

Lepszy okres dla klubu zaczął się w od roku 2002. Wrócono wówczas do historycznej nazwy „Wisła”, a do tego po awansie do I ligi rywale rozegrali tam 5 sezonów z rzędu. W 2002 r. Wisła odniosła też spory sukces w Pucharze Polski, awansując do finału, w którym lepsza okazała się Wisła Kraków. W 2003 r. Wisła pierwszy raz wystąpiła w europejskich rozgrywkach. Płocczanie odpali już w pierwszej rundzie z łotewskim FK  Ventsplis. Udanie zakończył się jednak dla Wisły sezon ekstraklasy. Rywale zakończyli go na 5 miejscu, wówczas najlepszym w historii, a sezon później wynik udało się poprawić, zajmując 4 miejsce, co oznaczało drugi w historii awans do Pucharu UEFA. Ponownie jednak przygoda z europejskimi rozgrywkami zakończyła się na pierwszej rundzie – Wisła odpadła z Grasshopersem Zurych.

W 2006 r. Wisła odniosła największy sukces w historii. Wówczas nasi rywale zdobyli Puchar Polski, pokonując w finale Zagłębie Lubin. Następny sezon płocczanie rozpoczęli od zdobycia Superpucharu Polski, dzięki zwycięstwo z Legią Warszawa. Potem było jednak już znacznie gorzej i Wisła spadła z Ekstraklasy Latem w 2007 r. miały miejsce kolejne wydarzenia w historii Wisły, PKN ORLEN S.A, który był właścicielem przez ponad 40 lat oddał 100% udziałów Miastu Płock, zatem Wisła stałem się kluby miejskim. Sezon 2009/2010 przyniósł kolejny spadek – pierwszy raz w XXI wieku Wisła spadła na trzeci poziom rozgrywkowy. Rywale jednak już po jednym sezonie wrócili na drugi poziom rozgrywek, ale do Ekstrakalasy udało się wrócić dopiero w 2016 r. W trakcie tej przygody z Ekstraklasą na wyróżnienie zasługuje sezon 2017/2018. Wówczas Wisła prowadzona przez Jerzego Brzęczka zajęła 5 miejsce, tracąc tylko 3 pkt. do podium. W czerwcu tego roku, po 7 sezonach z rzędu w Ekstraklasie (najdłuższa seria w historii), Wisła spadła do I ligi.

Na podstawie oficjalnej strony Wisły Płock: link.

W swojej historii Wisła Płock na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych 23 razy mierzyła się z Polonią. Nasz zespół był lepszy 7 razy, Wisła wygrywała 9 razy i do tego padło 7 remisów.

Mecz w rundzie jesiennej

Wyjazdowy mecz Polonii z Wisłą Płock był zdecydowanie najgorszym występem „Czarnych Koszul” jesienią. Trener Rafał Smalec chciał zaskoczyć rywali i zestawił Polonię wyjątkowo w ustawienie z czwórką obrońców zamiast pięciu. Pomysł kompletnie nie wypalił. Nasz zespół popełniał masę błędów i już po 33 minutach rywale prowadzili 2:0. W pierwszej połowie Polonia w ogóle nie zagroziła bramce rywali. Druga połowa zaczęła się od ataków „Czarnych Koszul”, ale w 53 minucie to gospodarze dołożyli 3 trafienie, wykorzystując rzut karny. W 70 minucie płocczanie mieli jeszcze jedną jedenastkę, na szczęście jej nie wykorzystali. Polonia powinna szybko za to ukarać rywali, ale w wyśmienitej okazji fatalnie przestrzelił Paweł Tomczyk. Mecz zakończył się wygraną Wisłą 3:0.

O meczu

Choć latem po spadku z Ekstraklasy w kadrze doszło do rewolucji, w klubie stawiano ambitne cele , chciano walczyć o szybki powrót na najwyższy szczebel rozgrywek. Misję budowy zespołu powierzono Markowi Saganowskiemu. Ten jednak sobie średnio poradził. Po tym, gdy Wisła w 12 kolejce przegrała 0:4 z Miedzią, trener został zdymisjonowany. Wisła zajmowała wówczas 10 miejsce (16 pkt.) z 4 pkt. straty do strefy barażowej. Zastąpił go Dariusz Żuraw, mający duże doświadczenie w Ekstraklasie (ponad 100 meczów), a pracujący w zeszłym sezonie w Podbeskidziu Bielsko Biała, z którym sezon zakończył na 7 miejscu.

Jak na razie zmiana płocczanom wyszła na dobre. Po wodzą nowego trenera Wisła w 11 meczach zdobyła 21 pkt, co jest czwartym wynikiem w lidze w tym okresie. Pozwoliło to także gościom awansować na szóste miejsce, dające prawo gry w barażach o Ekstraklasę. W tabeli za ten rok Wisła także zajmuje 4 miejsce, ale 8 pkt. w 5  meczach to na pewno nie jest wynik, który rzuca na kolana, choć wygrane na własnym boisku z GKS-em Katowice i Górnikiem Łęczna pokazują potencjał tej drużyny.

Biorąc pod uwagę cele oby drużyn i ich miejsce w tabeli, znów za faworyta należy uznawać rywala, ale poloniści wcale nie stoją na straconej pozycji. Wisła wysokie miejsce zajmuje przede wszystkim dzięki meczom w Płocku. Na wyjazdach Wisła zdobyła zaledwie 9 pkt. w 11 meczach (1 wygrana, 6 remisów i 4 porażki),  a u siebie 28 pkt. Tego problemu Żuraw nie rozwiązał, w delegacji z Wisłą jeszcze nie cieszył się 3 pkt. Oczywiście trudno przy tym nie wspomnieć o tragicznych statystykach Polonii, która na K6 wypada jeszcze gorzej niż Wisła na wyjazdach (6 pkt. w 11 meczach), ale jeśli z kimś Polonia ma się wreszcie przełamać, to Wisła wydaje się być całkiem dobrym wyborem. Przy czym trzeba też mieć na uwadze, że płocczanie głównie remisują na wyjazdach, więc o 3 pkt. wcale nie będzie tak łatwo.

Dodatkowym utrudnieniem są kłopoty kadrowe w linii defensywy Polonii. Na pewno dalej do gry nie jest zdolny Mateusz Kuchta. O zdrowiu reszty zawodników klub nie informuje, ale występ Wiktora Pleśnierowicza wydaje się bardzo wątpliwy. Pod znakiem zapytania stoją też występy Michała Kołodziejskiego Vladislava Ochronczuka. A zadanie dla polonijnej obrony nie będzie łatwe. W Wiśle gra Łukasz Sekulski, doświadczony napastnik z 13 trafieniami jest najlepszym strzelcem ligi.

Sytuacja kadrowa gości jest dużo lepsza. Za kartki nie zagra co prawda Marcin Biernat, który w świetnym stylu wrócił po długiej kontuzji na mecz z Górnikiem Łęczna, ale Wisła musiała radzić sobie bez niego prawie pół roku, więc to nie będzie dla rywala niecodzienna sytuacja.

Pauzują

Polonia:

  • Mateusz Kuchta (rehabilitacja po kontuzji),
  • Wiktor Pleśnierowicz (kontuzja),
  • Michał Kołodziejski (występ niepewny; uraz w meczu z Miedzią),
  • Vladislav Ochronczuk (występ niepewny; uraz w meczu z Motorem).

Wisła:

  • Marcin Biernat – 4 ŻK, obrońca, 8 m. i 4 b., na początku sezonu podstawowy zawodnik, potem przez 6 miesięcy leczył kontuzję, wrócił w poprzedniej kolejce i został wybrany zawodnikiem meczu przez portal nafciarski.pl.;
  • Igor Drapiński – kontuzja, rezerwowy obrońca, 8 m.,
  • Dawid Kocyła – uraz, występ niepewny, napastnik, 12 m. i 2 b.

Zagrożeni

  • 3 ŻK – Piotr Marciniec, Paweł Tomczyk, Bartosz Biedrzycki, Marcin Kluska.

sędzia Tomasz Wajda, Igor Gołaszewski

Sędzia:

  • Tomasz Wajda (Żywiec)
    • w sezonie 2012/2013 sędziował 2 mecze wyjazdowe Polonii – z Koroną Kielce i Zagłębiem Lubin. Pierwsze z nich zakończyło się remisem 1:1, poloniści zobaczyli 6 żółtych kartek i 1 czerwoną (rywale 2), a drugi remisem 0:0, 2 naszych zawodników obejrzało żółte kartki (rywale ani jednej);
    • w sezonie 2016/2017 sędziował domowy mecz z Odrą Opole (3:4), poloniści zobaczyli 3 żółte kartki 1 czerwoną, rywale 7 żółtych kartek i 1 czerwoną.

Transmisja:

Będą dwa sposoby na obejrzenie transmisji z piątkowego meczu:

  • transmisja PPV (10 zł) – link (przy zakupie z tego linku 50% idzie do klubu);
  • miesięczny pakiet Polsat Box Go Sport (40 zł) –  link.

Szczegóły dot. transmisji zostały opisane na oficjalnej stronie: link


Polonia II Warszawa

Po remisie w zeszłym tygodniu szanse na awans są iluzoryczne. Polonia do drugiej w tabeli Makowianki Maków Mazowiecki wynosi już aż 9 pkt. W najbliższej kolejce „Czarne Koszule” powinny zdobyć 3 pkt. Nasz zespół zagra z przedostatnim Okęciem Warszawa. U siebie poloniści jednak tylko zremisowali.

Okęcie Warszawa – Polonia Warszawa, sobota, godz. 12:00.

***

MKS Polonia Warszawa

W weekend do gry wraca zespół MKS-u Polonia Warszawa, występujący w lidze okręgowej. W sobotę „Czarne Koszule” zmierzą się na wyjeździe z KS Halinów. Rywal zajmuje 11 miejsce i traci 9 pkt. do szóstej Polonii. Na Saharze nasz zespół wygrał 4:0.

KS Halinów – Polonia Warszawa, sobota, godz. 17:00.

***

KKS Polonia Warszawa (koszykarze)

Niestety nie było niespodzianki w domowym meczu Polonii z Enea Basket Poznań. Rywal, który był faworytem tego meczu pokonał nasz zespół pokonał nasz zespół niespodziewanie łatwo, wygrywają 102:75. Z tego powodu poloniści nadal nie mogę być jeszcze pewni utrzymania, choc jest niego blisko. Ważne, żeby nasz zespół, który zajmuje 13 miejsce, pokonał na wyjeździe WKK Active Hotel Wrocław, które zajmuje 15 miejsce.  W Warszawie było 97:77 dla „Czarnych Koszul”.

WKK Active Hotel Wrocław – KKS Polonia Warszawa, sobota, godz. 17:00.

***

Juniorzy

  • Lech Poznań – Polonia Warszawa, sobota, godz. 14:30 (CLJ U-19);
  • Motor Lublin – Polonia Warszawa, sobota, godz. 14:30 (CLJ U-17);
  • Jagiellonia Białystok – Polonia Warszawa, sobota, godz. 13:00 (CLJ U-15).
Źródło: własne/90minut.pl/nafciarski.pl/hppn.pl

Author: muchomor

7 thoughts on “Zapowiedź: Polonia Warszawa – Wisła Płock

  1. Przełamać sie mieliśmy na meczu z Chrobrym a ledwo remis był. Atut że Płocczanie nie punktują na wyjazdach? Za to 350 kibiców ich wesprze. Ponownie prośba do trenera o wystawienie Kobusinskiego, Michalskiego i Bajdura od początku. Czy wiadomo kiedy Kuchta wróci?

    1. Wspominał, że gdzieś w okolicach Wielkanocy już powinien być dostępny.

  2. „Wisła wysokie miejsce zajmuje przede wszystkim dzięki meczom w Płocku.”
    A ja bym dodał, że Polonia zajmuje niskie miejsce przede wszystkim dzięki meczom u siebie.

    Chcesz punktować w I lidze? Przyjedź na Konwiktorską, Polonia cię nie zawiedzie.

    1. Zaśmiałem się zdrowo, ale potem przypomniałem sobie, że to nie żart…

    1. I brawo dla Kowalskiego-Haberek za rękę w polu karnym. Czy to jest jakiś sabotaż?

Dodaj komentarz