Polonia po dwóch zwycięstwach (z Sokołem Ostródą i Legią II) w dzień dziecka zagra ze Zniczem Biała Piska. Beniaminek z Mazur jest ostatnio w dobrej formie. W sobotę szykuje się ciekawa konfrontacja. Zapraszamy na opis naszego najbliższego rywala.
Klub z Białej Piski założony został po II wojnie światowej – 18 lipca 1954 r. Był to efekt starań młodych mieszkańców oraz Wandy Gembrawskiej (pierwszy prezes Znicza), która doprowadziła do powstania klubu w ramach struktur Ludowych Zespołów Sportowych. Wówczas Znicz rozegrał też pierwszy mecz, zmierzył się ze Spartą Pisz, która wygrała 4:2. Przez pierwsze 20 lat funkcjonowania klub występował w rozgrywkach B i A klasy. W 1978 r. zmieniono przedrostek, LZS został zastąpiony prze MKS (Międzyzakładowy Klub Sportowy). Sześć lat później Zniczowi udało nareszcie awansować się z A-klasy. Niestety po dwóch sezonach w lidze okręgowej, na skutek reorganizacji rozgrywek, klub zanotował spadek. W 1991 r. nastąpiła kolejna reorganizacja regionalnych rozgrywek, na której tym razem nasz najbliższy rywal skorzystał i awansował ponownie do ligi okręgowej. Po jednym sezonie Znicz znów spadł do A-klasy, z której równie szybko trafił do ligi okręgowej. Niestety sezon 1996/1996 przyniósł poważne kłopoty organizacyjne, które poskutkowały wycofaniem drużyny seniorów z rozgrywek. Trzy lata później doszło do fuzji Znicza z Orkanem Drygały, w efekcie której powstał Znicz/Orkan Biała Biska, występujący w okręgówce. Następny rok to kolejne połączenie dwóch klubów – tym razem Znicza/Orkana z Płomieniem Ełk, dzięki czemu w sezonie 2000/2001 Płomień/Znicz znalazł się w IV lidze. Po trzech sezonach przyszedł spadek do ligi okręgowej. W 2004 r. zmieniono też nazwę na Miejski Ludowy Klub Sportowy Znicz Biała Piska. Niestety nie przełożyło się to na wyniki sportowe i sezon 2004/2005 zakończył się drugim spadkiem z rzędu – tym razem do A-klasy. Awansować się z niej udało dopiero w sezonie 2007/2008. W 2001 r. przyszedł czas na kolejny awans do IV ligi. Znicz potrzebował na tym poziomie dwóch sezonów, by trafić do wyższej ligi – tym razem do III. W tej lidze Znicz występował trzy lata. W sezonie 2015/2016 klub spadł do IV ligi, na skutek reorganizacji rozgrywek 10 pozycja nie wystarczyła, by utrzymać się w III lidze. Po dwóch latach gry w IV lidze, Zniczowi znów udało się dostać do III ligi.
***
Transfery:
Przyszli: Miłosz Sztachański (pomocnik, ze Śniardw Orzysz (liga okręgowa)), Kacper Czajkowski (bramkarz, z Legii Warszawa (CLJ)), Artiom Guzik (obrońca),
Odeszli: Łukasz Tercjak (pomocnik, do Wissy Szczuczyn (IV liga), 0 m.), Adrian Włoch (obrońca, do Hetmana Białystok (IV liga), 3 m.)
***
5 ostatnich meczów Znicza w lidze:
- Unia Skierniewice – Znicz 1:0
- Znicz – Sokół Aleksandrów Łódzki 0:4
- Ruch Wysokie Mazowieckie – Znicz 1:0
- Granica Kętrzyn – Znicz 1-1 pd. k. 2-3 [1/2 finału Pucharu Wojewódzkiego]
- Znicz – Broń Radom 2:1
***
Jesienią poloniści zremisowali ze Zniczem w Białej Piskiej (1:1). Podopieczni trenera Krzysztofa Chrobaka jechali na Mazury po serii trzech zwycięskich spotkań (2:1 z Pelikanem Łowicz, 1:0 z Olimpią Zambrów i 2:1 ze Sokołem Ostróda). Znicz też był na fali wznoszącej (2:1 z Ruchem Wysokie Mazowieckie i 4:2 z Bronią Radom). Piłkarze obu ekip podzielili się punktami, a gole tamtego popołudnia strzelali najskuteczniejsi snajperzy obydwu zespołów. Pierwszy do bramki Jana Balawejdera trafił Paweł Adamiec. Wyrównał nasz niezawodny Krystian Pieczara.
***
Sędzia: Mateusz Janecka (Sieradz)
- jeszcze nie prowadził meczu Polonii;
- Znicz w wyjazdowym spotkaniu ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki (1:2, ŻK – po 3, 1 czerwona dla gracza Znicza).
***
Nie zagrają: Maciej Wilanowski (zerwane więzadła krzyżowe, raczej bez szans na powrót w tym sezonie), Grzegorz Wojdyga („achilles”, do końca sezonu nie zagra), Bartosz Wiśniewski (złamana ręka? – występ niepewny)
Zagrożeni: Arkadiusz Zajączkowski (3 ŻK), Sebastian Kobiera (3 ŻK), Krystian Przyborowski (3 ŻK), Jan Balawejder (3 ŻK), Piotr Maślanka (7 ŻK)
***
Kasy biletowe:
- piątek od 16:00 do 19:00
- sobota od 12:00 do 18:00
Rezerwy: Zespół trenera Damiana Skwarka jest obecnie drugą drużyną klasy A (tylko gorszym bilansem spotkań bezpośrednich ustępuje Wiśle Dziecinów). W weekend przed rezerwistami konfrontacja z zespołem z dołu tabeli. Sokół Celestynów to 12 ekipa polskiej Serie A. Ekipa Skwarka na papierze powinna być faworytem. Wiosną radzi sobie dobrze, a na dodatek w niedzielę (2 czerwca 2019 r., g. 20:00) możliwe będą „wzmocnienia” z pierwszego zespołu („jedynka” gra w sobotę). Trzymamy kciuki za Marcina Tomczykowskiego i spółkę, żeby po jesiennym remisie, na wiosnę z Sokołem odnieśli 3 punkty!
Super ważny mecz dla Polonii. Powinniśmy pójść na mecz i dać wsparcie chłopakom. Jeżeli awansują to ten sezon nie będzie całkiem stracony, rezerwy w okręgówce, to już nie w kij dmuchał 🙂