Zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała na twitterze o postępach związanych z modernizacją stadionu Polonii. Szczegóły, wraz z twittami pani wiceprezydent znajdziecie w rozwinięciu niusa.
Długo oczekiwana opinia podległego Wojewodzie Konserwatora Zabytków w pierwszych dniach lipca dotarła do Urzędu Miasto Stołeczne Warszawa. Po blisko 4 miesiącach (Miasto złożyło wniosek 9 marca 2018 r.) otrzymaliśmy dokument, który otwiera nam drogę do przeprowadzenia kolejnych etapów postępowania związanego z Modernizacją Stadionu Polonia Warszawa S.A. i jego bezpośredniego otoczenia, w tym w szczególności przygotowania szczegółowych warunków planowanego konkursu architektonicznego.
Wojewódzki Konserwator negatywnie zaopiniował rozbudowę budynku głównego Polonii, co może bezpośrednio wpłynąć na oczekiwaną pojemność modernizowanego stadionu. Pracujemy nad zaproponowaniem rozwiązania zgodnego z oczekiwaniem konserwatora oraz planami Miasta i środowiska Polonii Warszawa.
Długo oczekiwana opinia podległego Wojewodzie Konserwatora Zabytków dotarła do Urzędu @warszawa. Otwiera nam ona drogę do przeprowadzenia kolejnych etapów postępowania związanego z modernizacją stadionu @polonia1911 i jego bezpośredniego otoczenia. 1/2 pic.twitter.com/SMJv1CPCwt
— Renata Kaznowska (@RKaznowska) July 12, 2018
2/2 Konserwator negatywnie zaopiniował rozbudowę budynku głównego Polonii, co może bezpośrednio wpłynąć na oczekiwaną pojemność modernizowanego stadionu. Pracujemy nad rozwiązaniem zgodnym z oczekiwaniem konserwatora oraz planami @warszawa i środowiska @polonia1911.
— Renata Kaznowska (@RKaznowska) July 12, 2018
Z pisma podpisanego przez Krzysztofa Kaliściaka (kierownik Wydziału Zabytków Warszawy) natomiast wynika, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zgadza się na modernizację stadionu Polonii. Według konserwatora należy w projekcie uwzględnić następujące kwestie:
- zachowanie i przywrócenie osi kompozycji zespołu;
- zachowanie ukształtowania i kompozycji placu przed wejściem na stadion wraz z fontanną i rzeźbą;
- zachowanie i remont historycznych nawierzchni na placu przed wejściem i wzdłuż osi kompozycyjnych;
- zachowanie historycznego ogrodzenia;
- bezwzględne zachowanie w niezmienionej formie (gabaryty, elewacje, dach, materiały wykończeniowe itp.) budynku głównego stadionu;
- dopuszczenie nowej zabudowy przy ul. Bonifraterskiej – symetrycznie po obydwu stronach placu przed wejściem (bez naruszenia jego formy), o wysokości nieprzekraczającej wysokości w/w budynku głównego) mieszczącej funkcje uzupełniające dla stadionu (sale ćwiczeń, część hotelowa itp.);
- zakaz budowy parkingów naziemnych na całym obszarze przedmiotowych działek;
- dopuszczenie budowy parkingów podziemnych (bez naruszania zabytkowej tkanki obiektu);
- likwidacja zabudowy tymczasowej i przeniesienie zabudowań technicznych.
W opinii konserwatora stadion nie powinien być rozbudowany do wysokości 20 metrów. Taka przebudowa spowodowałaby zaburzenie socrealistycznego stylu, który stanowi zamkniętą kompozycję, a jakiekolwiek jej przekształcenie spowoduje negatywne jej zaburzenie. Ponadto zalecał uporządkowanie terenu i przywrócenie układu i nawierzchni alejek oraz uzupełnienie parkowej kompozycji zieleni. Dokładniejsze zalecenia zostaną wydane w odniesieniu do konkretnego projektu koncepcyjnego i wykonawczego.
Nie rozumiem tego bełkotu ale wynika z niego że większa przebudowa jest nierealna. Ciekawe jak w 2008-09 zgodzono się na obecną formę, która niezbyt współgra z budynkiem głównym. Stadion zieleniny też zdaje się jest lat 20tych XX wieku i jakoś nikt nie oponował w zaburzeniu jego wygladu.
Przede wszystkim – jak KZ zgodził się na budynek vis-a-vis budynku Polonii (ten wieżowiec).
Co do zadaszenia to prawdopodobnie chodzi o to, że jest konstrukcją niezależną i pierwotna budowla nie została zmieniona. No i zawsze można ją po prostu rozkręcić i pociąć na żyletki.
Co to oznacza w praktyce?
Uważam stanowisko konserwatora zabytków za znakomitą decyzję.
Stadion może być budowany, ale nie na dziko, z pogwałceniem struktury i charakteru obecnego obiektu.
Wszystkie dziewięć punktów stanowiska konserwatora to miód na moje serce.
Przekładając to na polski: stadion może wyjść nawet do 20 tysięcy widzów, może być zbudowana hala, muszą zniknąć wszystkie baraki, osie stadionu muszą być zachowane, parkingi tylko podziemne, zabytkowe elewacje i ogrodzenie musi zostać ( ale może być odnowione ).
A to nie jest trochę tak, że Kaznowska właśnie sama przyznała, że uznanie Głównej jako zabytku zdecydowanie pomniejszy stadion do mniej niż oczekiwanych 15k, a nie ruszenie „osi stadionu” oraz historycznego murku (kto widział przy najnowszych stadionach w XXI wieku MUREK?!?!?!) spowoduje, że nie będziemy mogli mieć dużych trybun za bramkami?
Chyba lepiej, żeby ktoś z środowisk budowlanych się wypowiedział (jest kilku na DS), bo ja to czytam jednoznacznie jako informację, że maksymalnie możemy liczyć na 10 tys. (może 12) o ile można ruszyć „Kamienną” i powstaną trybuny za bramkami.
@olo – tu się mylisz niestety, ta decyzja wiele psuje 🙁
Wzruszyła mnie twoja historia i to że masz własne zdanie. Mój na ten przykład wujek, zaprojektował sobie dom i co ciekawsze dom stoi. Jest z wykształcenia psychologiem, ale poszedł na ambicje… wiesz… dom, drzewo, syn itd itp. Z czasem zaczęło do niego docierać co zje*ał i gdzie. Jak go spytałem czy kiedykolwiek próbował wyręczyć np krawca czy stolarza to tylko patrzył na mnie długo milcząc jakby nie rozumiał pytania.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34882,13823742,Koszmarek_na_placu_Narutowicza__wszystkie_mozliwe.html
https://pl.linkedin.com/in/archtomaszgamdzyk
Też nie jestem specem, ale tak analizując na chłopski rozum, wychodzi że lepiej wybudować nowy stadion w innej lokalizacji, gdzieś w pobliżu K6. Takie obostrzenia w stosunku do obiektu sportowego to jakiś żart.
Przepraszam kolegę, ale piszesz bzdury.
Odwrotnie – które obostrzenia nie są przez Ciebie akceptowalne ? Które ? Każde Tobie wyjaśnię.
To jest moje subiektywne wrażenie. Przy takich wymogach nie widzę niestety nowoczesnego, funkcjonalnego i w dodatku ładnie wyglądającego obiektu.
Nie. Po prostu trzeba zmienić KZ.
Kwikster – absolutnie nie. Ta decyzja pozwoli na zbudowanie stadionu na ok. 20 tysięcy widzów. Ale zabrania stawiania niezwiązanej ze sportem infrastruktury komercyjnej. Ma być stadion nawiązujący do stylu socrealistycznego, czyli takiego w jakim został on nam zbudowany w latach 50-tych. To jest znakomite, bo nie dostaniemy Tesco Areny tak, jak każdy inny klub w Polsce: blacha, szkło i plastik.
Nie wiem, o jakim murku pisze Urlich ?
Pojemność stadionu w tej wersji:
Główna: 30 rzędów x 180 miejsc = 5 400 miejsc
Kamienna: 30 rzędów x 180 miejsc = 5 400 miesjc
Za bramkami: dwie trybuny x 130 miejsc x 30 rzędów = 7 800 miejsc – łącznie: 18 600 widzów. To tylko przy obecnej wysokości Głównej. Na przykład trzy dodatkowe rzędy nie zmieniają zasadniczo bryły stadionu, a pozwalają powiększyć stadion do ponad 20 tysięcy kibiców.
Tu niestety nie ma miejsca na szczegółowe rysowanie założeń.
Jeśli stadion ma mieć wysokość głównej i oś ma się nie zmienić, to gdzie zmieścisz te 5,4 na Kamyku… Czekam na wizualizację, która poszła do Miasta. Nie słyszę na razie entuzjazmu.
Kwiku ma rację, skoro oś ma się nie zmienić, to będzie można jedynie trybunę Kamienna podwyższyć i rozciągnąć tak żeby domknąć bryłę z trybunami za bramka, ale wtedy pojemność Kamiennej to maks 3 tysiące. Myślę ze przy takich warunkach zabudowy, to powstanie 12 tysięcznika to maks.
No gdzież ? kamienna będzie co najmniej bliźniakiem wielkościowym Głównej. Ja tak zakładam, bo z Kamiennej robić 10-cio rzędowego karzełka to jaki jest sens ?
Tak jak pisze Kwikster – nie widzimy wizualizacji, stąd tylko dywagujemy.
Wizualizację (opis – będzie za 2 godziny) macie w niusie wyżej.
No i niech zaczną budować ten stadion na 15 czy 20 tys luda. I wybuduje miasto i pierdyknie taki czynsz że będziemy grać na Olimpii czy Skrze. Co my tak naprawdę rozkminiamy ? Na chwilę obecną ile mamy (będziemy mieć) budżetu – 0,5 mln zł, 1 ,0 mln zł ?
Bo przecież mitycznego sponsora czy inwestora nie widać.
Tym się nie martw. Stadion nie jest na dziś tylko dla potomnych, na kolejne 50 – 70 lat.
http://www.gazetakrakowska.pl/sport/a/wisla-krakow-bez-stadionu-wszystko-co-wiemy-i-wszystkie-teksty-w-jednym-miejscu-fakty-dokumenty-komentarze-aktualizacja,13330641/
te 4 miechy to jak włoski strajk wobec Polonii. Czy ta historyczna nawierzchnia nie była czasem kiedyś już „robiona”? to raz. 2 jak zachować i zabezpieczyć budynek pokazał projekt „Amerykański”, da się go wkomponować w nową trybunę
dzięki róznym zrządzeniom losu i tym podobnych jesteśmy 10 lat w plecy w porównaniu do reszty kiedy im będą znów stadiony robić my będziemy zapewne wg rządzących na nowiutkim stadionie. Więc musi być na prawe optymalnie pomyślany. wygląda na to że hala i stadion mają szansę pytanie jak z resztą.
Ojej, Polonia jeszcze zbyt mało patryjotyczna dla PiSu? Smuteczek.
Oli23 – przede wszystkim za mało liczna, a i pewnie zbyt wymagająca.